Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۵
کد مطلب : 10079
 

آغاز طرح پایش "آنفلوآنزای پرندگان" در کرمانشاه
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از آغاز طرح ملی "پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان"در استان همزمان با سراسر کشور خبر داد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
آغاز طرح پایش "آنفلوآنزای پرندگان" در کرمانشاه
دکتر نادر پرور با اشاره به آغاز فصل سرما و همچنین نزدیک شدن فصل مهاجرت پرندگان، اظهار کرد: در همین راستا طرح ملی پایش آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه همزمان با سراسر کشور اجرا می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به امکان شیوع آنفلوآنزای پرندگان در کشورهای همسایه و ورود پرندگان مهاجر از این کشورها، این طرح در کل کشور اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در این طرح به صورت اتفاقی از طیور نقاط مختلف استان برای تشخیص موارد احتمالی آنفلوآنزا نمونه‌برداری می‌شود.

به گفته این مسئول این کار در خصوص پرندگان بازار پرنده فروشان، مرغداری‌های صنعتی، طیور روستایی و بومی، طیور وحشی در محیط زیست، پرندگان موجود در باغ پرندگان و ... انجام می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: هزار نمونه از سطح استان گرفته می‌شود و حدود سه هزار مورد آزمایش روی این نمونه‌ها انجام خواهد شد تا در صورت بروز احتمالی آنفلوآنزای پرندگان از شیوع آن جلوگیری شود.

پرور ادامه داد: با تجهیز آزمایشگاه‌های استان امکان تشخیص سویه‌های H5، H7 , H9 در استان وجود دارد.

وی از مرغداران خواست همکاری لازم را با نیروهای دامپزشکی داشته باشند .

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه به مردم هم توصیه کرد: گوشت مصرفی مورد نیاز خود را از افرادی که بصورت غیرمجاز و غیر بهداشتی اقدام به کشتار مرغ زنده می‌کنند تهیه نکنند و فقط از مرغ‌های با بسته‌بندی مجاز استفاده کنند.