Share/Save/Bookmark
 
جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : 11102
 

نمونه‌برداری از 2600 پرنده به منظور پایش آنفلوآنزای حاد
به منظور پایش آنفلوآنزای حاد پرندگان 2600 پرنده در استان مرکزی نمونه‌برداری شدند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
نمونه‌برداری از 2600 پرنده به منظور پایش آنفلوآنزای حاد
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: طرح پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با نمونه‌برداری از 2600 پرنده در این استان اجرا شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی با اشاره به اینکه هر سال با نزدیک شدن به فصل پاییز و تغییر شرایط آب و هوایی و مهاجرت پرندگان آبزی، افزایش خطر بروز بیماری‌های تنفسی در پرندگان و خطر انتقال بیماری آنفلوانزا از طریق پرندگان مهاجر نیز وجود دارد، اظهار کرد: طرح پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان همه ساله در زمینه ردیابی و شناسایی بیماری در این پرندگان انجام می‌شود.

وی افزود: امسال نیز مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این طرح در استان مرکزی در سه مرحله در سطح حیات‌وحش، مرغ بومی و صنعتی انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه همه ساله با سرد شدن هوا و شروع فصل پاییز شاهد مهاجرت پرندگان آبزی بویژه در تالاب میقان هستیم، بیان کرد: این طرح امسال نیز مانند سال‌های گذشته با نمونه‌برداری از 2600 پرنده در استان مرکزی انجام شده که کلیه نمونه‌ها از نظر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی بودند.

شانقی تصریح کرد: این بیماری در همه گونه‌های پرندگان عفونت‌زاست و می‌تواند قابل سرایت به دیگر حیوانات و انسان باشد و به عنوان یکی از بیماری‌های خطرناک و مشترک بین انسان و دام در لیست بیماری‌های هشدار دهنده دامپزشکی قرار دارد.