Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۱
کد مطلب : 9878
 

موردی از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است/ مرغ زنده نخرید
کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه با اشاره به غیر بهداشتی بودن مرغ زنده، گفت: موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهر کرمانشاه مشاهده نشده است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
موردی از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است/ مرغ زنده نخرید
بهمن خدادادیان اظهار کرد: تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در حوزه شهر کرمانشاه گزارش نشده است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه افزود: مردم از خرید مرغ زنده خودداری کنند، چرا که این مرغ‌ها به‌صورت غیربهداشتی در سطح شهر توزیع می‌شود.

وی خرید مرغ پرکنده، دارای آرم استاندارد و مجوز بهداشت از مرغ‌فروشی‌های معتبر را به شهروندان توصیه کرد و گفت: مرغ زنده ممکن است حامل ویروس آنفلوانزا و برخی انگل‌ها باشد.

به گفته این مسئول طی سال‌های اخیر موارد نگران کننده‌ای از آنفلوانزای پرندگان در سطح شهر کرمانشاه مشاهده نشده است.

خدادادیان با اشاره به فصل مهاجرت پرندگان، افزود: در این فصل که فصل مهاجرت پرندگان است احتمال بروز و شیوع آنفلوانزا زیاد می‌شود و مردم باید نکات بهداشتی را در مورد مصرف مرغ زنده بیشتر رعایت کنند.

این مسئول نگرانی عمده در مورد آنفلوانزای پرندگان را ایجاد یک ترکیب نوظهور ذکر کرد و افزود: ممکن است یک ویروس از پرندگان مهاجر با یک نوع ویروس از پرندگان یا مرغ خانگی ترکیب شود و این ترکیب جدید برای انسان بسیار خطرناک باشد و موجب مرگ وی شود.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه ادامه داد: یکی از علائم مبتلا شدن فرد به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد علائم سرماخوردگی با شدت بیشتر است و در صورت مشاهده چنین علائمی فرد باید سریع به پزشک مراجعه کند.

وی رعایت نکات بهداشتی همچون پوشاندن دهان، عدم دست دادن و شستن مکرر دست‌ها را برای در جلوگیری فرد به این ویروس ضروری دانست و افزود: مردم باید حتی‌الامکان از گوشت آب‌پز شده استفاده کنند.