Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۳
کد مطلب : 10037
 

نبود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور/ 21 هزار نمونه گیری انجام شد
مدیرکل مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور گفت: مرحله دوم طرح پایش وکنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان پایان یافت و پاک بودن مزارع پرورش از این بیماری تأیید شد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
نبود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور/ 21 هزار نمونه گیری انجام شد
عادل حقیقی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تشخیص به موقع بیماری و اقدامات سریع قرنطینه ای از مهم ترین عوامل کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان در چند ماه اخیر بوده است، افزود: مرحله دوم پایش بیماری آنفلوآنزا پیش از آغاز فصل پاییز در 21 روز انجام و پاک بودن کشور از این بیماری تأیید شد.
وی اظهار داشت: این مرکز برای پایش و کنترل بیماری آنفلوانزا در فصل سرد در هفت استان کشور آمادگی دارد.
مدیرکل مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور، تصریح کرد: در پنج ماه گذشته این مرکز برای کنترل وجود بیماری های احتمالی پرندگان 11 هزار و 221 نمونه گیری و آزمایش انجام داده که نتایج آن نشان می دهد کشور به لحاظ پاک بودن از این بیماری ها در شرایط خوبی است.
حقیقی گفت: در بخش بیماری های آبزیان نیز برای کنترل بیماری وی.اچ.اس و جلوگیری از مصرف ماده مالاشت گرین در مراکز پرورش نیز 2789 مورد نمونه گیری و آزمایش انجام شده است.
وی افزود: در مجموع 21 هزار نمونه گیری و 31 هزار آزمایش برای تشخیص به موقع بیماری های دامی در مراکز پرورش انواع دام در 5 ماه نخست امسال انجام شده است.
مدیرکل مرکزملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی این سازمان، همچنین از اجرای طرح پایش سراسری سلامت محصولات خام دامی خبر داد و گفت: این طرح به صورت سراسری در تمام نقاط کشور با همکاری آزمایشگاه های معتمد دولتی و بخش خصوصی به منظور ارتقای سلامت این محصولات اجرا می شود.
حقیقی افزود: این مرکز در صورتی که در آزمایش و نمونه گیری ها، موارد آلوده را در محصولات خام دامی مشاهده کند برای برخورد با متخلفان هیچگونه اغماضی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: به محض تشخیص موارد آلوده مکان تولید محصولات ردیابی و دستور برخورد با این واحد آلوده به استان مربوط ابلاغ و پس از آن اقدامات لازم برای برخوردهای قانونی و قضایی با واحد متخلف انجام می شود.
مدیرکل مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر آنکه سازمان دامپزشکی برای تولید و توزیع ماده غذایی سالم تمام تلاش خود را بکار می گیرد، اظهار داشت: این سازمان در بخش ارزیابی و اندازه گیری بقایای داروها و آنتی بیوتیک ها در گوشت مرغ و دام نیز به صورت دائمی عملیات پایش و کنترل را از دامداری ها و مرغداری ها انجام می دهد.
حقیقی گفت: برای ردیابی و ارزیابی حد غیرمجاز آنتی بیوتیک در گوشت مرغ بصورت دائمی از مرغداری ها نمونه گیری و آزمایش می شود که نتیجه این آزمایش ها نشان می دهد اکثریت مراکز از لحاظ باقیمانده آنتی بیوتیک در حد مجاز و استاندارد قرار دارد.

** 639 نمونه گیری برای تعیین حد مجاز باقیمانده دارویی
وی افزود: همچنین در پنج ماه نخست امسال 639 مورد نمونه گیری و آزمایش برای تعیین حد مجاز باقیمانده های دارویی به ویژه آنتی بیوتیک انجام شده است.
مدیرکل مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی گفت: پایش و آزمایش از نمونه ها در مراکزی که مرغدار ادعا می کند مرغ بدون آنتی بیوتیک تولید می کند نیز در چند مرحله انجام و پس از آن تأییدیه ویژه این مرکز برای تولیدکننده صادر می شود.