Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۵
کد مطلب : 11187
 

شناسایی 17 کانون "آنفلوآنزای پرندگان"در کرمانشاه
مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه از شناسایی 17 کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
شناسایی 17 کانون "آنفلوآنزای پرندگان"در کرمانشاه
دکتر نادر پرور در مورد آخرین وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان گفت: تاکنون 17 کانون از این بیماری در استان کرمانشاه مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه 16 مورد از این کانون ها در شهرستان کرمانشاه رویت شده، افزود: یک کانون از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان جوانرود بوده است.

به گفته این مسئول، تمامی کانون‌های بیماری مربوط به پرندگان بومی است و در مناطق روستایی قرار دارد و خوشبختانه تاکنون هیچ یک از مراکز صنعتی پرورش مرغ درگیر این بیماری نشده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از معدوم سازی و پرداخت غرامت 5055 قطعه پرنده در کانون‌های این بیماری خبر داد و اظهار کرد: تغییر ناگهانی دمای هوا و افزایش نزولات آسمانی باعث شده همچنان احتمال بروز بیماری وجود داشته باشد.

پرور به روستاییان توصیه کرد، از تماس طیور بومی با پرندگان وحشی خودداری کرده و فضای نگهداری آنها را با فنس جداسازی کنند و هرگونه تلفات را به نزدیکترین شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

وی همچنین بر ممانعت از تردد غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به مرغداری ها و رعایت موارد بهداشتی قرنطینه‌ای برای جلوگیری از سرایت این بیماری به مراکز صنعتی تاکید کرد.

این مسئول از شهروندان نیز خواست از خرید کشتار غیرمجاز خودداری کرده و حتما مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه یادآور شد: شماره تماس 1512 و سامانه پیامکی 100010001512 پل ارتباطی برای بیان نظرات، گزارشات، پیشنهادات و انتقادات مردمی با کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان است.