Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۴۷
کد مطلب : 9746
 

شيوع مجدد آنفلوآنزاي پرندگان در تركيه
رويترز اعلام كرد مقامات وزارت كشاورزي تركيه از ورود مجدد ويروس آنفلوآنزاي پرندگان H5N1 به اين كشور خبر داده و عنوان كردند تاكنون بر اثر ابتلا به اين بيماري صدها پرنده در اين كشور كشته و يا معدوم شده‌اند.
مرجع : اگنا
 
شيوع مجدد آنفلوآنزاي پرندگان در تركيه
به گزارش پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران (اگنا) به نقل از رويترز، سازمان جهاني بهداشت حيوانات اعلام كرد اولين مورد ابتلاي طيور به ويروس مهلك آنفلوآنزاي پرندگان پس از حدود هفت سال طي روزهاي گذشته در تركيه رؤيت شده است.

بنا به گزارش وزارت كشاورزي تركيه، اين ويروس تعدادي از پرندگان را در يك مركز پرورشي در استان شمالي كاستامونو اين كشور مبتلا كرده كه همه اين پرندگان بر اثر ابتلا به اين بيماري از بين رفته اند از سوي ديگر همه پرندگان در شعاع 3 كيلومتري اين محل توسط عوامل مقابله با شيوع بيماري نابود شده اند.

اين وزارتخانه تأكيد كرده است كه اقدامات نظارتي در اين كشور ادامه خواهد يافت.

ويروس آنفلوآنزاي پرندگان H5N1 نخستين بار در سال 1997 در هنگ كنگ به انسان منتقل شد و از آن پس ميليون ها پرنده و صدها انسان از اروپا تا آسيا و آفريقا به دليل ابتلا به آن قرباني شده اند.

در حال حاضر آمريكا نيز به شدت درگير شيوع سريع اين بيماري در مزارع پرورش طيور در اين كشور است. تا كنون 6 ايالت آمريكا از ورود اين ويروس و ابتلاي پرندگان آنها به H5N1 خبر داده اند.

طي ماه هاي گذشته، سه ايالت آمريكا به دليل شيوع ويروس آنفولانزاي پرندگان H5N1 اعلام وضعيت اضطراري كرده اند.