Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب : 11119
 

شیوع آنفلوآنزای طیور در پایتخت
آنفوآنزای طیور امسال در دو واحد پرورش مرغ تخم‌گذار در استان تهران مشاهده شده است و طبق اعلام سازمان دامپزشکی این سویه بسیار به سویه شیوع یافته در اروپا شباهت دارد و پرندگان مهاجر مهمترین عامل آن هستند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
شیوع آنفلوآنزای طیور در پایتخت
سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد که در پی دریافت گزارش تلفات غیر عادی در دو واحد پرورش طیور صنعتی در استان تهران همزمان با وقوع بیماری در برخی کشورهای اروپایی، هند و ... کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور ضمن حضور در محل کانون های آلوده و اعمال ضوابط قرنطینه ای به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی به سایر مناطق، نسبت به نمونه برداری های لازم اقدام کرده‌اند.

براساس نتایج آزمایشگاهی بدست آمده، نوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تحت تیپ آن H5N8 و مشابه ویروس در گردش در اروپا بوده که در این راستا عملیات معدوم سازی گله های آلوده، پاکسازی و ضدعفونی واحدها به شکل بهداشتی و در حداقل زمان ممکن صورت گرفته است.

سازمان دامپزشکی در ادامه اطلاعیه خود تاکید کرد که لازم است تولیدکنندگان واحدهای پرورش طیور صنعتی با تشدید ضوابط امنیت زیستی، اقدامات لازم را در خصوص جلوگیری از ورود آلودگی به مزارع انجام دهند و از آنجاکه پرندگان مهاجر به عنوان مهمترین عامل ورود آلودگی به کشورها مطرح هستند و می‌توانند طیور روستایی را آلوده کنند، از کلیه مردم تقاضا می‌شود ضمن اعلام گزارش هرگونه تلفات غیرعادی، از خرید طیور روستایی از بازارچه‌ها و قبل از اطمینان از سلامت آن جدا خودداری کنند.

بدیهی است سازمان دامپزشکی کشور به صورت شبانه روزی نظارت کامل خود را بر روند تولید گوشت مرغ و تخم مرغ اعمال کرده و شهروندان می توانند با تهیه این اقلام از مراکز معتبر و تحت نظارت این سازمان از سلامت آن اطمینان خاطر داشته باشند.