Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب : 11120
 

آماده باش دامپزشکی استان های کشور برای مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور از آماده باش ادارات دامپزشکی استان های سراسر کشور و همچنین تهران برای کنترل و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
آماده باش دامپزشکی استان های کشور برای مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
مسعود هاشم زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در فصل سرما افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N1 و H5N8 از بیماری های اخطار کردنی است و به تازگی همزمان با مشاهده این بیماری در برخی کشورهای اروپایی، در پی دریافت گزارش تلفات غیرعادی در دو واحد پرورش طیور صنعتی در استان تهران نیز این بیماری مشاهده شد.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور ضمن حضور در محل کانون های آلوده و اعمال ضوابط قرنطینه ای به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی به سایر مناطق، نسبت به نمونه برداری های لازم اقدام کرده اند.
هاشم زاده افزود: براساس نتایج آزمایشگاهی بدست آمده این نوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با تیپ H5N8 و مشابه ویروس در گردش در اروپا است. در همین ارتباط عملیات معدوم سازی گله های آلوده، پاکسازی و ضدعفونی واحدها به شکل بهداشتی و در حداقل زمان ممکن صورت پذیرفته است.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور افزود: بدیهی است سازمان دامپزشکی کشور به صورت شبانه روزی نظارت کامل خود را بر روند تولید گوشت مرغ و تخم مرغ اعمال دارد و شهروندان می توانند با تهیه این اقلام از مراکز معتبر و تحت نظارت این سازمان از سلامت آن اطمینان خاطر داشته باشند.
هاشم زاده اظهارداشت: بنابراین سازمان دامپزشکی کشور به تمامی استان ها هشدار داده و در حال آماده باش هستند تا در صورت مشاهده هرگونه بیماری اقدام های لازم صورت گیرد.
به گفته وی، قبل از شروع فصل سرما پایش های مستمر از سوی مرکز ملی تشخیص مطالعات کاربردی آزمایشگاه های مرجع این سازمان در نقاط پرخطر کشور، محل های خرید و فروش پرندگان، روستاها، مرغداری های صنعتی و مناطق حضور پرندگان مهاجر انجام شد و این پایش ها همچنان ادامه دارد.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که مدیریت واحدهای پرورش طیور صنعتی با تشدید ضوابط امنیت زیستی برای جلوگیری از ورود آلودگی به مزارع پرورشی الزامی است، توصیه کرد: از آنجایی که پرندگان مهاجر به عنوان مهمترین عامل ورود آلودگی به کشورها مطرح هستند و می توانند طیور روستایی را آلوده کنند بنابراین از مردم تقاضا می شود ضمن گزارش هرگونه تلفات غیرعادی، از خرید طیور روستایی از بازارچه ها و قبل از اطمینان از سلامت خودداری کنند.
هاشم زاده افزود: در صورت مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کل واحد مرغداری بیمار معدوم و اجازه جوجه ریزی تا شعاع 10 کیلومتری داده نمی شود.
به گزارش ایرنا، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N1 ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است.
در آغاز ماه ژوییه سال ۲۰۰۵ میلادی گزارش‌های رسمی از مسوولان دولتی چندین کشور در مورد همه‌گیری ویروس H5N1 در مرز برخی کشورها به سازمان بهداشت جهانی دام (OIE ) داده شد. در پایان همان ماه روسیه و قزاقستان هم گسترش آنفلوآنزای پرندگان را در کشورهای خود گزارش کردند و گفتند که عامل بیماری، ویروس H5N1 است.
از زمان نخستین گزارش‌های شیوع این ویروس در طیور موجود در روسیه که دامنه شیوع آن تنها بصورت محدود در سیبری بود، این ویروس شروع به گسترش بسمت غرب کرد به طوری که در قزاقستان چندین روستای مجاور مناطق آبی نخستین مناطقی بودند که شیوع این ویروس را تجربه کردند.
انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه‌های پرندگان کشته شده می تواند به این بیماری مبتلا شود.
آنفلوانزای پرندگان علیرغم اینکه شیوع آن به شدت شیوع آنفلونزای انسانی در بین انسان ها نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل می شود، اما در صورت انتقال درصد تلفات و کشندگی آن بالا است و به همین دلیل، مجامع بین المللی روی کنترل این بیماری خیلی تاکید دارند.
در سال های اخیر، برای کنترل این ویروس خطرناک توافق هایی میان سه سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (FAO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) صورت گرفته‌است.
چندی پیش در گزارش رسانه های خارجی اعلام شد، در یکی از مزارع پروش طیور آلمان در مکلنبورگ با بروز بیماری آنفلوآنزای مرغی مواجه شدند به همین منظور بلافاصله ستاد بحران تشکیل شد، این درحالیست همزمان این بیماری در چند کشور دیگر نیز مشاهده شد.
پیش از این نیز مقام های فرانسه، اقدام به ممنوعیت سه ماهه تولید 'فوا گرا'، به دلیل امکان گسترش آنفولانزای مرغی در جنوب غرب این کشور کرده بودند.
به گفته برخی کارشناسان در سال 2014 -2015 صنعت طیور آمریکا بابت بیماری آنفلوانزا 2.3 میلیارد دلار خسارت دید و اگر برای هر کشور دیگری چنین شرایطی پیش بیاید، از نظر اقتصادی و از منظر سلامت، دچار زیان های فراوانی خواهد شد.