Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۵
کد مطلب : 9511
 

آنفلوآنزای مرغی در مصر باز هم قربانی گرفت
یک زن پس از تماس با پرندگان و ابتلا به بیماری آنفلوآنزای مرغی در شهر 'اسیوط' مصر درگذشت.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
آنفلوآنزای مرغی در مصر باز هم قربانی گرفت
به گزارش پایگاه خبری 'الاهرام' مصر به نقل از بیانیه وزارت بهداشت این کشور، وی دومین قربانی ویروس H5N1 طی دو روز گذشته در مصر است.

ویروس H5N1 که گونه ای از ویروس موسوم به 'آنفلوآنزای مرغی' است، از آغاز سال میلادی جاری تاکنون جان سه نفر را در مصر گرفته است.

روز دوشنبه نیز یک زن دیگر در اثر ابتلا به همین بیماری در شهر اسیوط واقع در 385 کیلومتری جنوب قاهره فوت کرد.

وزارت بهداشت مصر همچنین اعلام کرد که در مجموع 7 مورد ابتلا به ویروس طی سال جاری میلادی شناسایی شده اند که سه نفرشان فوت کرده اند.

دولت هلند نیز روز دوشنبه اعلام کرد که یک نمونه بسیار خطرناک و مسری آنفلوآنزای مرغی در مزرعه طیور در جنوب آمستردام مشاهده شده است.

به دنبال مشاهده این بیماری، وزیر بازرگانی هلند حمل و نقل و جابجایی مرغ را در سراسر این کشور به مدت 72 ساعت ممنوع اعلام کرد.

به منظور جلوگیری از انتشار این بیماری و انتقال آن به انسان، در حدود 150 مرغ این مزرعه معدوم و مناطق اطراف آن تا شعاع 10 کیلومتری قرنطینه شد.

ویروس H5N1 که گونه ای از ویروس آنفلوآنزای مرغی است از زمان شناسایی در سال 2003 میلادی تاکنون سبب مرگ بیش از 400 نفر شده است که عمده قربانیان این بیماری در جنوب شرقی آسیا زندگی می کردند.

H7N9 که گونه دیگری از همین ویروس است از سال 2013 تاکنون جان 170 نفر را گرفته است.

ویروس آنفلوآنزای مرغی در میان حیوانات به خصوص پرندگان ایجاد می شود و قابل انتقال به انسان است. این ویروس می تواند موجب بیماری شدید با نرخ بالای مرگ و میر شود.