Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۱
کد مطلب : 10724
 

کرمانشاه از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک است
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: بر اساس پایش های صورت گرفته تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
کرمانشاه از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک است
علیرضا حیدری امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به بیماری آنفولانزای فوق حادپرندگان، اظهار کرد: این بیماری ویروسی دارای سه تیپA B،C، است که تنها تیپ A آن می تواند موجب بیماری در طیور شود.

وی ادامه داد: تیپ A در پستانداران و انسان نیز ایجاد بیماری کرده و دارای بیش از ۱۸۰ تحت تیپ بوده که مهمترین آن بیماری فوق حاد در پرندگان را به وجود آورده و انسان را نیز مبتلا می کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، بی حالی شدید، پژمردگی، علائم حاد تنفسی، مرگ سریع، افت ناگهانی شدید تولید روزانه، تولید تخم مرغ با پوست نرم، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریبش و ساق پا را از جمله علائم این بیماری عنوان کرد.

حیدری پرندگان وحشی و آبزی به ویژه اردک وحشی را از جمله مخازن ویروس این بیماری برشمرد و اضافه کرد: بوقلمون، اردک، کبوتر، غاز، پرندگان وجشی، خوک، انسان و مرغ نیز می توانند میزبان های این بیماری باشند.

این مقام مسئول با اشاره به انتشار بیماری در پرندگان، بیان داشت: تماس با پرندگان وحشی به ویژه پرندگان مهاجر، پراکنده شدن کود مرغداری آلوده در اطراف، امحای غیربهداشتی طیور آلوده تلف شده، انتقال از طریق بازار عرضه پرندگان زنده و همچنین عدم ضد عفونی وسایل و تجهیزات که به مرغداری ها وارد می شود از جمله موارد انتشار این بیماری است.

وی ابراز کرد: آنفولانزای فوق حاد پرندگان دارای پیامدهای زیادی از جمله تلفات شدید و بالا در مرغداری ها، تحمیل هزینه های گزاف معدوم سازی کانون های بیماری و همچنین شیوع بیماری به عنوان یک معضل بهداشتی که انسان را نیز مبتلا می کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، کارگران مزارع پرورش طیور، خریداران و رانندگان حمل طیور زنده، فروشندگان پرندگان زینتی، شکارچیان و دامپزشکان شاغل در صنعت طیور را از جمله افراد در معرض خطر این بیماری دانست.

حیدری به راهکارهای پیش گیری از وقوع این بیماری اشاره کرد و گفت: جلوگیری از تماس طیور اهلی با پرندگان وحشی، ضدعفونی و پاکسازی مزرعه تا قبل از هر جوجه ریزی، رعایت فاصله ۳ الی ۴ هفته بین جوجه ریزی در هر دوره و شرایط عادی، عدم فروش مرغ به فروشندگان دوره گرد و زنده فروش، عدم رفت آمد و غیر ضروری به مکان های آلوده و یا تراکم بالای پرنده از جمله راه های کنترل این بیماری است.

وی با بیان اینکه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان واکسن ندارد، گفت: بر اساس پایش ها و مراقبت های صورت گرفته از جمعیت طیور وحشی، بومی و صنعتی استان و همچنین رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ای خوشبختانه تاکنون موردی از این بیماری در استان مشاهده نشده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه تأکید کرد: لازم است در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی در طیور، مراتب از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان، اطلاع داده شود.