Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۳
کد مطلب : 9503
 

کشتن ۱۵۰ هزار مرغ از بیم شیوع آنفلوآنزای پرندگان
در هلند از بیم شیوع یکی از گونه‌های به شدت واگیر ویروس آنفلوآنزای پرندگان، حمل‌ونقل مرغ به طور موقت ممنوع اعلام شد. نهادهای مسئول در یکی از مرغداری‌های این کشور ۱۵۰ هزار قطعه مرغ را به دلیل مشاهده این ویروس از بین بردند.
مرجع : جام نیوز
 
کشتن ۱۵۰ هزار مرغ از بیم شیوع آنفلوآنزای پرندگان
به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از دویچه وله، بنا بر اعلام وزارت کشاورزی هلند زیررده "H5N8" ویروس آنفلوآنزای پرندگان در یکی از مرغداری‌های این کشور در روستایی در جنوب آمستردام مشاهده شده است. برای پیشگیری از سرایت این ویروس ۱۵۰ هزار قطعه مرغ موجود در این مرکز از بین برده شدند؛ حمل‌ونقل مرغ، تخم مرغ، فضولات و کاه استفاده شده در مرغداری‌ها هم تا اطلاع بعدی در هلند ممنوع شد.

این ممنوعیت در صورتی که شرایط عادی باقی بماند، حداکثر ۷۲ ساعت اعمال خواهد شد. تا شعاع ۱۰ کیلومتری از مرغداری‌ای که ویروس در آن پیدا شده اما ممنوعیت‌ها تا ۳۰ روز برقرار خواهد بود. در این منطقه علاوه بر این مرغداری، ۱۶ مرکز پرورش و نگهداری مرغ دیگر وجود دارد.

"H5N8" می‌تواند به انسان هم منتقل شود. البته نهادهای بهداشتی بین‌المللی تا کنون موردی از انتقال این ویروس به انسان را گزارش نکرده‌اند. این زیررده در ابتدای نوامبر برای نخستین بار در اروپا در آلمان مشاهده شد. پیش از آن موج کنونی آنفلوآنزای پرندگان محدود به مرزهای آسیا برشمرده می‌شد.

نهادهای بهداشتی آلمان ۳۰ هزار قطعه مرغ مرکزی که ویروس در آن مشاهده شده بود، را کشتند. "H5N8" که زیر گروه ویروس "H5N1" است، پیش از این فقط در آسیا، به ویژه در کره جنوبی دیده شده بود.

مرغداران هلندی در سال ۲۰۰۳ از زیررده "H7N7" به شدت آسیب دیدند. نهادهای مسئول در آن سال، به گزارش رسانه‌ها، دستکم ۳۰ میلیون قطعه پرنده را در مراکز نگهداری نابود کردند. این نهادها در ماه مارس سال جاری (۲۰۱۴) هم ده‌ها هزار قطعه مرغ موجود در یک مرغداری را از بیم سرایت ویروس آنفلوآنزای پرندگان از بین بردند.

در ماه سپتامبر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به شیوع زیررده‌ی جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان هشدار داده بود. این زیررده "H5N6" و به شدت واگیر معرفی شد.