Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۳
کد مطلب : 10069
 

هشدار نسبت به شیوع آنفلوآنزای طیور و آغاز نمونه‌گیری
رییس سازمان دامپزشکی نسبت به شیوع آنفلوآنزای طیور و آغاز نمونه‌گیری همزمان با فصل سرما خبر داد و گفت: طرح پایش سلامت تخم‌مرغ در کشور اجرا می‌شود که در این طرح 32 آلاینده گوناگون در ارزیابی سلامت تخم‌مرغ مورد آزمایش قرار گرفت که وضعیت خوبی از نظر این آلاینده‌ها در این محصول وجود دارد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
هشدار نسبت به شیوع آنفلوآنزای طیور و آغاز نمونه‌گیری
مهدی خلج در همایش 60 سالگی پرورش مرغ تخم‌گذار ایران که در سالن همایش‌های صدا‌وسیما برگزار شد، اظهار کرد: صنعت طیور باید یکپارچه و سیستماتیک مدیریت شود، چرا که عوامل بیماری‌زا مرز نمی‌شناسد و باید سیستم پرورش طیور دارای انسجام و انضباط بهداشتی باشد.

وی افزود: طرح پایش تخم‌مرغ در کشور انجام شده و در این طرح 32 آلاینده مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت که از این نظر وضعیت تخم‌مرغ مناسب بود و مشکلی نداشت.

رییس سازمان دامپزشکی تصریح کرد: تاکنون از نظر آنفلوآنزای حاد پرندگان وضعیت نسبتا مناسبی در کشور حاکم بوده است اما با بروز فصل سرما، اگر ویروس در گردش باشد ممکن است بیماری آنفلوآنزای مرغی مشکل ایجاد کند.

خلج ادامه داد: از روز شنبه هفته آینده در سراسر کشور پایش آنفلوآنزا با نمونه‌برداری از حدود 325 روستا و 1100 واحد پرورشی به صنعت طیور آغاز می‌شود و اگر موردی از تلفات دیده شود گزارش آن اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: در سال گذشته 4133 مجوز بهداشتی صادرات تخم‌مرغ به میزان 82 هزار و 145 تن داده شد و در شش ماهه امسال حدود 2312 مجوز بهداشتی صادر به میزان 50 هزار تن نیز داده شده است.

رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد: موافقت‌نامه‌های بهداشتی مانند عراق، آذربایجان، ارمنستان، پاکستان و استرالیا امضاء کرده‌ایم و در شرف امضای همین توافق‌نامه بهداشتی با فرانسه هستیم، اما اتحادیه گمرکی فدراسیون روسیه که با آنها پروتکل بهداشتی مشترک امضاء کرده‌ایم می‌تواند تنوع و میزان صادرات محصولات پروتئینی را افزایش دهد، همانگونه که در حال حاضر میگو به این کشور صادر می‌شود و برای هشت کشتارگاه طیور کد IR صادر شده است.

وی گفت: کسانی که می‌خواهند صادرات به روسیه داشته باشند باید سعی کنند تجارت سنتی و پیله‌وری را به تجارت علمی تغییر دهند که در این راستا باید از فیلتر سازمان دامپزشکی عبور کنند.