داخلی     آرشيو مقاله     تخم مرغ
Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب : 2584
 

تعيين تازگي تخم مرغ
مرجع : تخم مرغ، تلاونگ، شرکت تلاونگ، صنایع تخم مرغ تلاونگ
 
تعيين تازگي تخم مرغ
براي تعيين تازگي تخم مرغ از يكي از سه روش زير استفاده كنيد :
1ـ محلولي از آب نمك با غلظت 165 گرم در يك ليتر آب درست كرده و تخم مرغ را درون آن بيندازيد. تخم مرغ يك روزه در ته محلول به صورت افقي مي‌ماند، تخم مرغ 8 روزه به طور مايل در عمق محلول قرار مي‌گيرد و تخم مرغ كهنه‌تر از يك ماه روي آب شناور مي‌ماند.
2ـ روش ديگر از طريق شكستن تخم مرغ است بدين ترتيب كه سفيده تخم مرغ به صورت يك لايه يكنواخت وضخيم در ظرف پخش مي‌شود در حالي كه سفيده تخم مرغ كهنه داراي يك لايه چسبنده و ضخيم دور زرده و لايه ديگري به صورت آبكي در حاشيه مي‌باشد. زرده تخم مرغ تازه، گرد بوده و غشا اطراف آن سفت مي‌باشد. در حالي كه زرده تخم مرغ كهنه فاقد غشا سفت بوده و اين غشا به آساني پاره شده و زرده پخش مي‌شود.
3ـ براي تشخيص تازگي يا كهنگي تخم مرغ، ابتدا محلول آب نمك ده درصد را تهيه كرده (در 900 گرم آب، صد گرم نمك حل شود) و تخم مرغها را درون آن بيندازيد و به طرز قرار گرفتن آنها در آب نمك توجه نماييد.
چنانچه تخم مرغ در ته ظرف قرار گرفت دليل بر تازه بودن و اگر در وسط آب نمك شناور بماند كمي كهنه است و چنانچه روي آب نمك شناور باشد، كهنه است كه دو حالت دارد. اگر به حالت عمودي غوطه ور باشد كهنه و اگر به صورت افقي شناور بماند خيلي كهنه است. 


                                                             تلاونگ
                          نماینده کمیسیون بین المللی تخم مرغ (IEC) در ایران