Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۹
کد مطلب : 10261
 

بررسی مشکلات مرغداران در حضور حسن رکنی/ سایز مرغ ایرانی، بزرگ‌ترین مشکل صادرات
صبح امروز جلسه حل مشکلات صنعت مرغداری در چهار استان تهران، گلستان، مازندران و گیلان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و نمایندگان مرتبط با صنعت مرغداری بررسی و راهکارهای مناسبی اتخاذ شد.
مرجع : ایانا
 
بررسی مشکلات مرغداران در حضور حسن رکنی/ سایز مرغ ایرانی، بزرگ‌ترین مشکل صادرات
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، مسائل و مشکلات مرغداران امروز در جلسه‌ای با حضور معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، مسئولان بخش طیور استان‌های گلستان، مازندران و گیلان و نمایندگان بانک کشاورزی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اتحادیه‌ها و تشکل‌های مربوطه در محل سازمان جهاد کشاورزی استان تهران برگزار شد.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه پس از شنیدن مسائل و مشکلات تولیدکنندگان و سایر بخش‌های مرتبط از بانک کشاورزی تقاضا کرد که با پرداخت 10 درصد از معوقات بانکی مرغداران و همچنین تمدید وام‌های معوقه آنها را یاری کند.
حسن رکنی گفت: در نشستی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی با مسئولان بانک مرکزی و شورای اصناف برگزار شده است، کاهش سقف وام‌های بخش کشاورزی تا 14 درصد به تأیید رسیده که لازم است تسهیلات کم‌بهره در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.
وی درباره معوقات غرامت‌های بیمه نیز افزود: به گفته مسئولان صندوق بیمه، تا تاریخ سوم آبان‌ماه سال جاری تسویه‌حساب غرامت‌های بانکی انجام شده و پس از آن نیز به‌موقع انجام خواهد شد.

شرکت پشتیبانی امور دام، سه برابر مرغی که به بازار وارد کرده، ذخیره‌سازی کرد
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی خاطرنشان کرد: توازن خرید و فروش در بخش مرغ باید اتفاق بیفتد، به‌گونه‌ای که شرکت پشتیبانی امور دام در یک ماه گذشته 150 هزار و 600 تن ذخیره‌سازی انجام داده و در مقابل چهارهزار و 900 تن مرغ به بازار وارد کرده است که میزان فروش سه برابر مقدار ذخیره‌شده است.
رکنی ادامه داد: مشکل ضمانت‌نامه بانکی که برای خرید مرغ از مرغداران توسط شرکت پشتیبانی امور دام عنوان شده بود، در شرایط مساوی انجام می‌شود و به‌گونه‌ای است که مرغداران متضرر نشوند.
وی تصریح کرد: مشکل مازاد عرضه مرغ باید با مدیریت جدیدی حل شود، به گونه‌ای که بتوانیم نیازهای داخل را تأمین کرده و مابقی آن را صادر کنیم.
رکنی یادآور شد: بزرگ‌ترین مشکل مرغ صادراتی سایز آن است که لازم است مورد پذیرش مجامع بین‌المللی قرار گیرد، زیرا کیفیت مرغ ایرانی بسیار خوب است، اما اندازه آن در حال حاضر منطقی نیست.
وی تأکید کرد: سایزی که مورد انتظار سایر کشورها است، یک کیلو و 200 تا یک کیلو و 400 گرم است که این وزن می‌تواند ضریب تبدیل را به سمت 1.5 سوق دهد.
رکنی اظهار داشت: اذهان عمومی باید اطمینان داشته باشند که به هیچ عنوان در جیره غذایی مرغ‌ها از هورمون استفاده نمی‌شود و بازنشر مطالب این‌چنینی غیرمسئولانه تلقی شده و تنها ذهن مردم را بیهوده مشوش می‌کند.

نهاده‌های مورد نیاز مرغداران با 20 درصد کاهش قیمت نسبت به بازار موجود است
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: در یک سال و نیم گذشته، برای تأمین نهاده‌هایی چون ذرت، سویا و جو مشکلات تأمین وجود داشت، به‌گونه‌ای که باید دو ماه جلوتر پول آن پرداخت می‌شد تا پس از دو ماه بعد، کالای مورد نظر تحویل گرفته شود، اما با سیاست‌های جدید وزیر جهاد کشاورزی، امکان تأمین و توزیع نهاده‌های مورد نیاز با 10 تا 20 درصد کاهش قیمت نسبت به بازار امکان‌پذیر است و مبلغ آن نیز با شش ماه معوق قابل پرداخت خواهد بود.
وی همچنین افزود: فراهم بودن نهاده‌های تولید نباید باعث شود که بدون سقف تولید داشته باشیم، بنابراین لازم است زمینه‌های صادراتی را فراهم آوریم و سپس اقدام به تولید کنیم.
رکنی درباره مشکل تأمین گاز در واحدهای تولید مرغ نیز خاطرنشان کرد: بر اساس هماهنگی‌هایی که بین وزارت جهاد کشاورزی و شرکت گاز انجام شده است، مشکل فوق حل می‌شود و خدمات‌رسانی بیشتر به این واحدها از سوی شرکت نفت انجام خواهد شد.
وی درباره تعیین قیمت مرغ ادامه داد: اکنون با گذشته تفاوت‌های زیادی دارد، به‌گونه‌ای که عرضه و تقاضا را بازار مشخص می‌کند و یک شخص نمی‌تواند به‌تنهایی نسبت به تغییرات قیمتی اقدام کند.
رکنی تصریح کرد: از کسانی که در بازار هستند، خواهشمندیم که موضوع قیمت مرغ را به سمت‌های دیگر هدایت نکنند و اجازه دهند منافع تولیدکنندگان در قالب زنجیره‌های تولید حفظ شود.

پیشنهاد ایجاد مرکز مشاوره جوجه‌ریزی و قیمت‌گذاری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه به بیان عمده مشکلات موجود اشاره کرد و گفت: لازم است تولید توسط اتحادیه‌ها برنامه‌ریزی شده و ساماندهی در جوجه‌ریزی اتفاق بیفتد.
علی‌اشرف منصوری افزود: تأمین نهاده‌ها و کنترل قیمت و تأمین سوخت مورد نیاز واحدهای مرغداری با هماهنگی‌های انجام‌شده رفع می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت مرغ در ماه‌های اخیر یکی از مسائل اساسی و مشکلات صنف فوق است که باعث شده در میزان عرضه مرغ در ماه‌های بعدی تأثیرگذار باشد؛ بنابراین راهکارهایی همچون عرضه مرغ در بورس کالاهای کشاورزی به‌منظور تعادل در قیمت‌ها مورد تأکید است و علاوه بر آن لازم است جوجه‌ریزی نیز به اندازه نیاز انجام شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: مشکل تأمین سوخت واحدهای مرغداری نیز توسط شرکت نفت حل شده است.
منصوری با اشاره به درخواست‌های نمایندگان تشکل‌ها، تصریح کرد: حضور مستقیم در بازارهای هدف برای صادرات مرغ، تعیین قیمت مرغ توسط اتحادیه مرکزی بر اساس قیمت کارشناسی و هزینه‌های تمام‌شده، مدیریت تبدیل در سطح کشور و تأمین نقدینگی برای تولید و عدم پرداخت حق بیمه و خسارت به مرغداران ازجمله درخواست‌های نمایندگان تشکل‌ها است و علاوه بر آن تأمین تسهیلات بانکی برای نقدینگی، بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدها، عدم پرداخت حق بیمه توسط صندوق بیمه، بالا بودن تعرفه نظام مهندسی و الزام به حضور دامپزشک در واحدهای تولیدی و پایین بودن کیفیت داروها و مواد اولیه از دیگر مشکلات و مسائل این بخش محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: پس از شنیدن مسائل و مشکلات فوق، می‌توان به پیشنهادهایی همچون تغییر در ساختار خرید مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام، عرضه مرغ در بورس کالا، ایجاد مرکز مشاوره برای جوجه‌ریزی و قیمت‌گذاری، توجه به بازارهای هدف برای صادرات، تعیین قیمت مرغ توسط اتحادیه‌ها و با کمک وزارت جهاد کشاورزی، مدیریت توزیع در سطح شهر، تعیین تکلیف بدهی معوقه مرغداران و ارزیابی واقعی وثایق ارائه‌شده پیشنهاد شد.
لازم به ذکر است، مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه پس از جمع‌بندی نهایی، خوش‌بین به آینده، جلسه را ترک کردند./