Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۵
کد مطلب : 10880
 

کاهش قیمت مرغ زنده در مرغداری ها/ دفاع تمام قد اتحادیه از مشوق صادراتی/ مردم مرغ سایز مصرف کنند
نماینده بخش غیردولتی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: قیمت مرغ زنده در چند روز گذشته روندی نزولی داشته است.
مرجع : ایانا
 
کاهش قیمت مرغ زنده در مرغداری ها/ دفاع تمام قد اتحادیه از مشوق صادراتی/ مردم مرغ سایز مصرف کنند
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی با اعلام این خبر گفت: مرغ زنده درب مرغداری، بالای پنج‌هزار تومان قیمت داشت که در چند روز گذشته روندی نزولی داشته و به حدود چهارهزار و ۶۰۰ تومان در برخی مناطق نیز رسیده است.

محمدعلی کمالی با اشاره به اینکه تنها واسطه‌ها در این میان سود می‌کنند، افزود: با اینکه ارزش ریالی مرغ زنده کاهش یافته، اما نرخ این محصول در خرده‌فروشی‌ها کماکان طبق روال گذشته است و تا مرز هفت‌هزار و ۸۰۰ تومان نیز رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: البته در یک ماه گذشته، افزایش قیمت نهاده‌ها نیز اتفاق افتاد. نهاده‌هایی مانند جوجه یک‌روزه که از یک‌هزار و ۴۸۰ به یک‌هزار و ۶۰۰ تومان رسید و ذرت نیز افزایشی ۱۱۲ تومانی را تجربه کرد؛ بنابراین هزینه تمام‌شده هر کیلوگرم مرغ با احتساب حاشیه سود، حدود چهارهزار و ۷۰۰ تا چهارهزار و ۸۰۰ تومان می‌شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی، اگرچه ظرفیت تولید سه میلیون تنی در کشور وجود دارد، اما میزان مصرف از دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن تجاوز نمی‌کند؛ بنابراین برای استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها لازم است تا دریچه صادرات باز شود، این در حالی است که کشورهای همسایه، سه میلیون تن در سال نیاز به واردات دارند؛ پتانسیلی که ایران می‌تواند به بهترین شکل از آن بهره ببرد، اما سهم ما تنها ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن تخمین زده می‌شود. به همین دلیل مشوق صادراتی برای تجار ایرانی بسیار ضروری و لازم است. زیرا کشورهای رقیب مانند برزیل و ترکیه برای صادرات به عراق و افغانستان، دامپینگ می‌کنند.

کمالی معتقد است: البته نوع و الگوی مصرف مردم نیز در افزایش صادرات بسیار مؤثر خواهد بود. به‌گونه‌ای که اگر مشتریان داخلی، متقاضی مرغ‌های یک‌هزار و ۲۰۰ تا یک‌هزار و ۴۰۰ گرمی (مرغ سایز) باشند، تولیدکنندگان نیز بر این امر تشویق شده و محصولی را تولید می‌کنند که باب میل مشتریان خارجی هم خواهد بود. این سایز بهترین حالت برای مصرف محسوب می‌شود؛ زیرا هم دورریز و چربی کمتری دارد و هم خوش‌طعم‌تر است.

وی با بیان اینکه در سال جاری، جوجه‌ریزی حدود پنج تا شش میلیون قطعه کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: با این حال، اکنون هیچ مرغداری بدون جوجه نمانده و هیچ مشتری وجود ندارد که به این محصول دسترسی نداشته باشد. در واقع، کاهش تولید، متناسب با وضعیت مصرف است.

کمالی تصریح کرد: در سال گذشته که مازاد تولید پیش آمد، حدود ۱۵۰ هزار تن مرغ در انبار شرکت پشتیبانی وجود داشت که تاریخ انقضاءشان نزدیک بود؛ بنابراین یا باید معدوم می‌شد و یا به بازار راه می‌یافت. به هر ترتیب، با قیمتی نازل به بازار عرضه شد که با شکستن نرخ‌ها مشکلاتی را برای مرغداران فراهم کرد. امیدواریم در سال جاری با توجه به تدابیر اندیشیده شده، چنین مشکلی در بازار به وجود نیاید