Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب : 10687
 

تداوم صادرات تخم‌مرغ بر خلاف شایعه‌پراکنی برخی رسانه‌ها/ نیاز ۴۰ میلیارد تومانی مشوق صادراتی تخم‌مرغ
در حالی که برخی رسانه‌ها از توقف صادرات تخم‌مرغ به‌دلیل نداشتن قدرت رقابت در قیمت، خبر می‌دهند، اما مدیرعامل اتحادیه میهن معتقد است که این صادرات در سال جاری نیز صورت گرفته و در صورت تأمین مشوق‌های صادراتی، تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.
مرجع : ایانا
 
تداوم صادرات تخم‌مرغ بر خلاف شایعه‌پراکنی برخی رسانه‌ها/ نیاز ۴۰ میلیارد تومانی مشوق صادراتی تخم‌مرغ
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن با اعلام این خبر گفت: اگر مشوق صادراتی از طرف دولت پرداخت شود، حداقل می‌توان ماهانه ۱۰ هزار تن از این محصول را به کشورهای مختلفی مانند عراق و افغانستان صادر کرد.

رضا ترکاشوند افزود: در این شرایط باید حداقل ۴۰ میلیارد تومان از طرف دولت به این صنعت اختصاص یابد تا بتوان سیر صادرات را تا پایان سال، به‌طور طبیعی کنترل کرد.

وی با اشاره به کاهش صادرات در ماه‌های ابتدایی سال جاری، خاطرنشان کرد: در فروردین‌ماه حدود پنج‌هزار و ۹۰۰ تن و تا تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه، ۷۸۰ تن آمار صادرات تخم‌مرغ است؛ بنابراین توقفی صورت نگرفته و همچنان این روند ادامه دارد.

به گفته ترکاشوند، اکنون قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری حدود دوهزار و ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم است، در حالی که برای مرغدار، قیمت تمام‌شده سه‌هزار و ۷۰۰ تومان تخمین زده می‌شود؛ بنابراین با احتساب حداقل سود ۱۰ درصدی، نرخ این محصول در بازار باید حدود چهارهزار و ۲۰۰ تومان باشد، پس مرغدار به ازای هر کیلوگرم یک‌هزار تومان ضرر می‌کند.

وی ادامه داد: اگرچه قیمت در داخل پایین است، اما کشوری مانند ترکیه که تخم‌مرغ را در داخل مرزهایش بالای چهارهزار تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رساند، همین محصول را در بازار عراق، با قیمتی پایین‌تر از سه‌هزار تومان عرضه می‌کند؛ بنابراین تجار آن کشور از یارانه‌های بالایی برخوردارند که می‌توانند به راحتی در عراق مانور دهند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن با انتقاد از حضور کم‌رنگ بخش خصوصی در مراودات تجاری وزیر جهاد کشاورزی با کشورهای دیگر، تصریح کرد: ما همیشه آمادگی خود را برای حضور در این مناسبت‌ها اعلام کرده‌ایم، اما چرا دولت، بخش خصوصی را جدی نمی‌گیرد، پرسشی است که دولتی‌ها باید پاسخ دهند. به هر حال، برای قوت گرفتن این مبحث، مکاتبات و تماس‌های بسیاری با بخش بازرگانی وزارتخانه انجام شده که امید می‌رود از این پس چنین مسئله‌ای را لحاظ کنند.

ترکاشوند معتقد است: معمولاً بازار در نیمه نخست سال با انباشتگی همراه است. در حال حاضر نیز چنین مشکلی برای تولیدکنندگان پیش آمده و اتحادیه با دو اقدام اساسی، برای برطرف کردن آن تلاش می‌کند که یکی از آنها کمک به توسعه صادرات و خروج مازاد تولید بود.

وی درباره اقدام دوم، یادآور شد: حذف مرغ‌های پایان دوره و هماهنگی با کشتارگاه‌ها سیاست دیگری بود که از ۲۰ روز پیش آغاز شده و تاکنون اکثر این مرغ‌ها از واحدها جمع‌آوری شده‌اند. مطمئناً اگر اتحادیه ورود نمی‌کرد، اکنون وضعیت مرغداران نگران‌کننده‌تر می‌شد.

ترکاشوند تأکید کرد: بخش بزرگی از اینها برای تهیه خمیرمرغ به کار می‌رود، زیرا ممنوعیت خمیرمرغ به‌طور کامل نیست و چنانچه کشتار به‌صورت استاندارد باشد و امحاء و احشاء حیوان کاملاً تخلیه شود، می‌توان در تهیه خمیرمرغ از آن استفاده کرد.

وی در واکنش به ادعای برخی از اعضای اتحادیه مرغداران میهن مبنی بر محافظه‌کاری او اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است که با جنجال‌آفرینی نمی‌توان کاری را از پیش برد و چه بسا در برخی موارد، این موضوع به ضرر اتحادیه نیز تمام شود. در این راستا، هم تعهداتی نسبت به دولت داریم و هم وظایفی در مقابل تولیدکننده؛ بنابراین باید به هر دو وجه توجه کنیم. وقتی مدیریت تولید و تنظیم بازار به اتحادیه واگذار شده، در صورت کوچک‌ترین کوتاهی ممکن است این امتیاز را از ما بگیرند. از طرف دیگر، جایی که لازم است از حق تولیدکننده دفاع شود، با تمام قدرت و جدیت وارد خواهیم شد. به همین دلیل، چنین محافظه‌کاری‌ای به ضرر هیچ کسی تمام نمی‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن همچنین گفت: اتفاقا از تاریخ هشتم اردیبهشت، بخشنامه‌ای از طرف معاون وزیر به اتحادیه ابلاغ شده که طبق آن اتحادیه موظف است تولید را به نحو مطلوب کنترل کند و در این راستا مختار خواهد بود تا با کسانی که از دستورات مصوب اتحادیه برای تنظیم بازار سرپیچی کنند، برخورد کند.

ترکاشوند با اشاره به تولید سرانه ۱۱,۵ کیلوگرمی تخم‌مرغ در کشور افزود: اگرچه سرانه مصرف حدود ۱۰.۵کیلوگرم است، اما باید این سرانه به ۱۴ یا ۱۵ کیلوگرم افزایش یابد؛ درست شبیه کشورهای پیشرفته‌ای که برای مصرف تخم‌مرغ فرهنگ‌سازی کرده‌اند.

به گفته وی، سال گذشته حدود ۱۰ درصد از تولید یعنی ۹۴ هزار تن تخم‌مرغ از کشور صادر شد که اگر کنترل‌ها و مدیریت‌های اتحادیه نبود، قطعاً بازار داخل با آشفتگی فراوانی روبه‌رو می‌شد؛ زیرا در مقاطعی که آنفلوآنزا به ترکیه هجوم آورده بود، تقاضاهای عجیبی برای صادرات داشتیم که باید در برهه‌ای تعدیل صورت می‌گرفت.

ترکاشوند در پایان خاطرنشان کرد: هیچ دستورالعمل مدون و برنامه‌ریزی شده‌ای برای صادرات تخم‌مرغ در کشور وجود ندارد و آنچه که تاکنون صورت گرفته، بیشتر به شکل پیله‌وری بوده است؛ بنابراین لازم است که این هماهنگی‌ها در قالب پروسه زمانی مشخص باشد و از حالت روزانه بودن خارج شود./