Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۴
کد مطلب : 9730
 

مرغداران تخم مرغ را با کیلویی ۲ هزار تومان ضرر تولید می‌کنند
دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: مرغداران تخم مرغ را با کیلویی ۲ هزار تومان ضرر تولید می‌کنند.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
مرغداران تخم مرغ را با کیلویی ۲ هزار تومان ضرر تولید می‌کنند
سید فرزاد طلاکش دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ 4100 تومان است، در حالی که هم‌اکنون هر کیلوگرم آن درب مرغ‌داری با قیمت 2200 تومان خریداری می‌شود.

ضرر 2 هزار تومانی تولید‌کنندگان تخم مرغ

وی افزود: در اسفندماه 93 هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری حدود 3300 تومان بود که هم‌اکنون با 1100 تومان کاهش به 2200 تومان رسیده است.

طلاکش بیان داشت: در سال 93 از 365 روز سال حتی یک روز هم قیمت فروش تخم مرغ به قیمت تمام شده آن نرسید و هم‌اکنون هر کیلوی آن حدود 2 هزار تومان زیر قیمت تمام شده خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی مسئولین وزارت جهاد می‌گویند، اگر تولید‌کنندگان تخم‌مرغ سود نمی‌برند، پس چرا به این کار ادامه می‌دهند، گفت: مرغ‌دار چاره‌ای جز ادامه راه ندارد، چرا که در صورت تعطیلی واحد تولیدی بلافاصله بانک به ازای بدهی واحد مرغ‌داری و اموالشان را ضبط می‌کند.

دبیر‌کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار کشور تصریح کرد: حتی در صورت تمایل به فروش واحد مرغداری، خریداری برای آن وجود ندارد، زیرا تولید تخم‌مرغ فعالیت اقتصادی نیست، تا کسی سرمایه خود را وارد آن کند.

وی افزود: تولید‌کنندگان تخم‌مرغ در هر بار جوجه‌ریزی باید دو سال در صحنه تولید باقی بمانند و کلیه نیاز طیور خود را تأمین کنند.

طلاکش در پاسخ به این سؤال که با این روند آینده این صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید، بیان داشت: قطعا واحدهای کوچک قادر به ادامه نیستند و از چرخه تولید حذف می‌شوند و با کاهش تولید مطمئنا امنیت غذایی کشور به خطر می‌‌افتد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تعداد زیادی مرغ پیر به علت ممنوعیت تولید خمیر مرغ در مرغ‌داری‌های انباشته شده، گفت: در این شرایط باید شرکت پشتیبانی امور دام به صورت قطعی مرغ‌های پیر یا همان مرغ‌های چرب را خریداری و در سرد‌خانه‌هایش نگهداری کند.

دبیرکانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه تولید جوجه باید با حساسیت انجام شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با شرکت‌های مرغ مادر متخلف به شدت برخورد کند، زیرا به ازای تولید یک جوجه که هزار تومان سود دارد 10 هزار تومان به کشور خسارت وارد می‌شود.

طلاکش تصریح کرد: درج قیمت تخم‌مرغ و تاریخ از موارد مورد تقاضای ماست که علیرغم انتظار یک ساله صنف برای آن، این امر از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی محقق نشده، در حالی که این موضوع به نفع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان است.

وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود مرغ‌های پیر به صورت غیرمجاز کشتار و روانه شرکت‌های تولیدی خمیر مرغ و فرآورده‌های گوشتی می‌شود، گفت: اگر چنین اتفاقی صورت گیرد در حد گسترده نیست و بسیار کم است.

طلاکش تصریح کرد: حدود 8 میلیون قطعه مرغ بیش از 18 ماه در مرغداری‌ها به دلیل ممنوعیت تولید خمیر مرغ وجود دارد.

دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار در مورد ارزش تغذیه‌ای تخم مرغ تولیدی مرغ‌های پیر اظهار داشت: ارزش تغذیه‌ای‌ تخم‌مرغ‌های تولیدی این مرغ‌ها نسبت به مرغ‌های جوان کمی پایین‌تر است.

وی افزود: تخم‌مرغ‌های تولیدی از مرغ‌های با سن بیش از 18 ماه دارای پوستی نازک و شکننده هستند و اغلب در مصارف صنعتی به کارگیری می‌شود و مصرف عمومی ندارد.

دبیرکانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار بیان داشت: راهکار انجمن برای خروج مرغ‌های پیر از گردانه تولید استفاده از گوشت آنها در کنسرو خوراکی مرغ بوده و از وزارت جهاد خواستیم، تا هزینه تولید را به صورت امانی در اختیار ما قرار دهد که مورد استقبال واقع نشد.

صادرات تخم مرغ به روسیه صرفه اقتصادی ندارد

طلاکش در مورد صادرات تخم مرغ به روسیه با اشاره به اینکه هزینه حمل دریایی و زمینی تخم‌مرغ به روسیه بالاست، گفت: علیرغم اینکه مرغ و تخم‌مرغ تولیدی کشورمان از نظر کیفیت مورد استقبال روسیه قرار گرفته است، اما صادرات این محصول به روسیه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.