Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۵
کد مطلب : 10098
 

باورهای نادرست درباره تخم‌مرغ را دور بریزیم
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز از فرارسیدن روز جهانی تخم مرغ خبر داد و گفت: تخم مرغ پس از شیر دومین غذای کامل انسان است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
باورهای نادرست درباره تخم‌مرغ را دور بریزیم
فرهاد مشیر غفاری در نشستی خبری که ظهر امروز(چهارشنبه) برگزار شد، گفت: 17 مهر ماه روز جهانی تخم مرغ نام دارد که برای اطلاع رسانی بیشتر در مورد این ماده غذایی برگزار می‌شود.

مشیرغفاری با تاکید بر ارزش غذایی تخم مرغ تصریح کرد: تخم مرغ منبعی مهم و استثنایی است که 9 اسید آمینه ضروری مورد نیاز بدن را در خود دارد و همچنین منبع خوبی از تمامی ویتامین‌ها به خصوص ب-12 است.

وی از در دسترس بودن تخم مرغ به عنوان غذایی ارزان گفت و خاطرنشان کرد: تخم مرغ منبع منحصر به فردی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن است و به تنهایی می‌تواند تمام نیاز پروتئینی بدن را تامین کند.

معاون مدیر کل جهادکشاورزی البرز ضمن انتقاد از تبلیغات نادرستی که در مورد ارتباط مصرف تخم مرغ و چاقی وجود دارد ، گفت: کل نیاز روزانه بدن یک انسان بالغ به انرژی پنج هزار و 500 کیلو کالری است در حالی که یک تخم

مرغ متوسط تنها 72 کیلوکالری انرژی دارد پس بدون نگرانی از چاقی می‌توان تخم مرغ مصرف کرد.

مشیرغفاری به اهمیت جهانی تخم مرغ اشاره کرد و افزود: مصرف تخم مرغ در جهان بسیار بیش از آن چیزی است که در کشور ما مصرف می‌شود و واقعیت این است که امروزه در جهان شعار «هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز» تبلیغ می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز ادامه داد: سرانه مصرف تخم مرغ در کشورهای پیشرفته 300 عدد در سال است اما این سرانه در ایران بین 160 تا 190 عدد در سال متغیر است و تا استاندارد جهانی فاصله زیادی داریم.

این مسئول ارتباط میان افزایش کلسترول خون با مصرف تخم مرغ را رد کرد و گفت: هیچگونه ارتباطی میان این دو موضوع وجود ندارد و مردم می‌توانند بدون نگرانی از افزایش کلسترول خون تخم مرغ مصرف کنند.

مشیر غفاری افزود: اهمیت مصرف تخم مرغ به حدی است که امروزه علم ثابت کرده مصرف تخم مرغ در افرادی که کلسترول خون بالا دارند نیز نباید قطع شود و این افراد می‌توانند دو تا سه عدد تخم مرغ در هفته مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه ورزشکاران، کودکان و نوجوانان در سن رشد باید تخم مرغ بیشتری مصرف کنند تصریح کرد: هر فرد بالغ باید در هفته سه تا چهار عدد تخم مرغ مصرف کند.

مشیر غفاری یادآور شد: تخم مرغ 39 عنصر غذایی مورد نیاز بدن را در خود جای داده است و بکرترین ماده غذایی محسوب می‌شود و می‌توان پس از شیر آن را به عنوان دومین غذای کامل نامگذاری کرد.

وی به راههای تشخیص تخم مرغ تازه اشاره کرد و گفت: به وسیله محلول آب نمک به بهترین نحو می‌توان تازه یا کهنه بودن تخم مرغ را تشخیص داد به طوری که تخم مرغ یک روزه به طور عمودی در ته ظرف تخم مرغ هشت روزه به طور مایل در ته ظرف و تخم مرغی که بیش از یک ماه از تولید آن می‌گذرد روی آب شناور می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز افزود: تخم مرغ تازه را می‌توان از طریق شکستن نیز تشخیص داد به گونه ای که زرده تخم مرغ تازه و سالم گرد و جمع است ولی زرده تخم مرغ کهنه پس از شکستن پخش می‌شود.

مشیرغفاری تصریح کرد: یک تخم مرغ تازه هنگام تکان خوردن لق نمی‌زند و در صورت لق زدن حتما باید از مصرف آن خودداری کرد همانطور که باید از مصرف تخم مرغ های ترک دار و شکسته اجتناب کرد.

وی با تاکید بر مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ اظهار کرد: همه ما باید در بهبود فرهنگ مصرف این ماده غذایی و از بین بردن باورهای غلطی که در مورد تخم مرغ وجود دارد دست به کار شویم تا هم صنعت داخلی ما رونق بگیرد و هم در جهت سلامت جامعه گام برداریم.