Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب : 11043
 

سالانه 10 هزار تن تخم‌مرغ در کرمانشاه تولید می‌شود
مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از تولید سالانه حدود 10 هزار تن تخم‌مرغ در استان خبر داد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
سالانه 10 هزار تن تخم‌مرغ در کرمانشاه تولید می‌شود
شهرام قنبری به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: استان کرمانشاه با دارا بودن 24 واحد پرورش مرغ تخم‌گذار ظرفیت تولید یک میلیون و 100 هزار قطعه در هر دوره را دارد.

قنبری با بیان اینکه در استان کرمانشاه سالانه حدود 10 هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود، گفت: میزان مصرف سالانه تخم‌مرغ استان معادل 18 هزار تن است و کمبود تخم‌مرغ تولیدی استان از دیگر استان‌ها تامین می‌شود.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سرانه مصرف تخم‌مرغ را در کشور حدود 190 عدد در سال اعلام کرد و افزود: سرانه مصرف تخم مرغ در استان کرمانشاه نیز همین حدود است.

قنبری با بیان اینکه سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور ما پایین‌تر از اغلب کشورها است، افزود: در کشورهایی نظیر چین، ژاپن و مکزیک سرانه مصرف تخم‌مرغ به بالای 300 عدد در سال می‌رسد.

وی ارزش بیولوژیکی تخم‌مرغ (قابلیت جذب شدن) آن را 93.7 درصد اعلام کرد و افزود: تخم مرغ در مقایسه با سایر مواد غذایی از قبیل گوشت، شیر، میوه و سبزیجات از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

قنبری با بیان اینکه تخم‌مرغ 100 درصد ویتامین‌های محلول در چربی و 75 درصد ویتامین‌های محلول در آب را در خود دارد، گفت: سفیده تخم‌مرغ حاوی بخش مهمی از پروتئین و مواد معدنی است و از این حیث خوردن آن توصیه می‌شود.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه تخم‌مرغ یکی از معدودترین غذاهای کامل طبیعی است که نیاز های بدن را به طور متعادل تامین می‌کند، افزود: مصرف تخم مرغ در تکامل مغز جنین و نوزاد، جلوگیری از کوری و آلزایمر در بزرگسالان، تقویت سیستم عصبی و کمک به سلامت قلب و عروق نقش دارد.

قنبری افزود: مصرف تخم‌مرغ در زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و همه افراد سالم توصیه می‌شود.

گفتنی است: 9 اکتبر به عنوان روز جهانی تخم‌مرغ نامگذاری شده است.