Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۱
کد مطلب : 10102
 

تخم مرغ ضامن‌ سلامتی
‌تخم مرغ یا بهتر است بگوییم تخم طلایی ماده غذایی است که بسیاری از پزشکان مصرف آن را به همه افراد توصیه می‌کنند اما این انرژی سازی کوچک گاهی مورد غفلت همگان واقع می‌شود.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
تخم مرغ ضامن‌ سلامتی
اکتبر مصادف با 17 مهرماه که از سوی کمیسیون بین‌المللی تخم مرغ به عنوان روز جهانی تخم مرغ نامگذاری شده فرصتی است که شاید تلنگری کوچک به خانواده‌ها برای تحقق شعار «هر انسان سالم، یک تخم مرغ در روز» باشد.

به گفته بسیاری از کارشناسان و محققان تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری برای بدن انسان است که همه اسیدهای آمینه موردنیاز بدن را دارا است و حدود 5٫12 درصد جِرم تخم مرغ را پروتئین تشکیل می‌دهد.

معاون امور دام جهاد کشاورزی قم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه قم با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در جهت مصرف تخم مرغ در ایران افزود: تخم مرغ در تغذیه جایگاه مهمی دارد اما متاسفانه یک نوع بدبینی در مورد تخم مرغ در جامعه در خصوص سلامت وجود دارد در حالی که طبق نتایج علمی کامل ترین، با کیفیت ترین و ارزان ترین ماده غذایی برای همه گروه‌های سنی تخم مرغ است.

علی بیگی افزود: حتی سالخوردگان نیز می‌توانند از تخم مرغ به عنوان یک غذای کامل استفاده کنند، تنها نحوه مصرف آن در جهت حفظ سلامت دارای اهمیت است، در این باره تخم مرغ حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری و با ارزش ترین پروتئین در مقایسه با گوشت قرمز برای بدن باشد و 13 نوع ویتامین و مواد معدنی بدن از جمله ویتامین A و D و کولین و عناصر پتاسیم، سدیم و فسفر دارد که عمدتا در زرده تخم مرغ موجود است.

معاون امور دام جهاد کشاورزی قم در رابطه با برخی از خواص تخم مرغ گفت: اگر پروتئین تخم مرغ در وعده صبح مصرف شود، احساس سیری ایجاد می‌کند که برای افرادی که می‌خواهند رژیم غذایی بگیرند، مناسب است، همچنین در بحث جلوگیری از تحلیل عضلات سالخوردگان اهمیت دارد.

علی بیگی افزود: چربی تخم مرغ از نوع غیر اشباع است و بر اساس اعلام اساتید تغذیه هیچ تاثیری بر روی کلسترول خون ندارد و برای بیماری‌های عروقی و قلبی مشکلی ایجاد نمی‌کند، ضمن اینکه کولین موجود در زرده تخم مرغ از مواد مهم در رشد و تکامل مغز و مناسب برای سیستم عصبی جنین و تقویت حافظه نوزادان به شمار می رود.

وی عنوان کرد: مواد موجود در زرده تخم مرغ در شبکیه چشم اثر مثبت دارد و باعث کم بینایی در سالخوردگان می‌شود و غذایی مناسب برای اطفال و نوجوانان در حال رشد نیز محسوب می‌شود.

معاون امور دام جهاد کشاورزی قم تصریح کرد: مصرف تخم مرغ برای زنان باردار توصیه می‌شود و لازم است افرادی که در حال رشد هستند روزانه یک عدد تخم مرغ را استفاده کنند.

علی بیگی، در خصوص تولید تخم مرغ در استان قم گفت: به واسطه وجود 163 واحد مرغداری تخم گذار در سطح استان، حدود 63 هزار تن تخم مرغ در طول سال تولید می‌شود.

معاون امور دام جهاد کشاورزی قم افزود: در این میان سهم قم در کشور در جهت تولید تخم مرغ در حدود 7.8 درصد است، علی رغم اینکه قم استان کوچکی است اما به واسطه فعالیت‌های واحدهای مرغداری تخم گذار ما رتبه ششم را در تولید کشور داریم.

وی در خصوص مصرف تخم مرغ در کشور تصریح کرد: کشور ایران نیز در تولید تخم مرغ رتبه هفتم را در جهان دارد اما متاسفانه به لحاظ مصرف تخم مرغ رتبه پایینی در جهان داریم، در حالی که کشورهای توسعه یافته سالیانه طبق آمار موسسات جهانی در حدود 350 تخم مرغ مصرف می‌کنند.

علی بیگی افزود: کشورهایی همچون مکزیک و آمریکا و کشورهای اروپایی نیز در حدود 350 عدد تخم مرغ در طول سال مصرف دارند، در صورتی که آمار در ایران در حدود 150 عدد تخم مرغ است.