Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب : 10104
 

از تولید پایدار تخم مرغ حمایت می‌کنیم
‌مدیر امور طیور اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: حمایت از تولید پایدار تخم مرغ، رفع مشکلات صنعت مرغ تخم گذار و یکپارچه‌سازی تولید در دستور کار معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
از تولید پایدار تخم مرغ حمایت می‌کنیم
زهرا فیضی در گفت‌و گو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، با اشاره به روز نهم اکتبر مصادف با 17 مهر ماه به عنوان روز جهانی تخم مرغ اظهار کرد: سرانه مصرف تخم مرغ در کشور حدود 12 کیلوگرم در سال است که با توجه به میزان تولید در استان حدود 35 درصد مازاد تخم مرغ در استان وجود دارد.

‌وی با اشاره به ارزش غذایی بالای تخم مرغ، به عنوان یک ماده غذایی کامل که عمده نیاز فرد را در روز تامین می‌کند، افزود: این ماده غذایی با ارزش برای کودکان، افراد در حال رشد و سایر سنین ضروری است؛ افراد با کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی 2 الی 3 عدد در هفته و افراد سالم باید روزی یک عدد تخم مرغ مصرف کنند.

‌مدیر امور طیور اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: همه ساله با برگزاری مراسم ویژه در کشورهای مختلف جهت آشنایی بیشتر با ارزش غذایی تخم مرغ، توصیه می‌شود خانواده‌ها مصرف بیشتر تخم مرغ را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

‌فیضی ادامه داد: طبق اطلاع انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور تخم مرغ سرشار از ویتامین‌های گروه B و ویتامین‌های A ،D ،E و K است که موجب حفظ سلامت دستگاه عصبی، کمک‌رسانی به خون، حفظ سلامت و استحکام دندان‌ها می شود و منبع مناسب کلسیم، فسفر، روی، پتاسیم، منزیوم و سیلیوم است.

‌وی با بیان اینکه اصفهان رتبه سوم کشور را از لحاظ تولید تخم مرغ دارا است، افزود: استان اصفهان با داشتن 165 واحد مرغ‌داری تخم گذار، ظرفیت حدود 9 میلیون قطعه و تولید سالانه حدود 100 تن را در بخش مرغ تخم گذار دارا است.

‌مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: حمایت از تولید پایدار تخم مرغ، رفع مشکلات صنعت مرغ تخم‌گذار و یکپارچه‌سازی تولید در دستور کار معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته و از طرف اتحادیه استانی مرغ تخم گذار و مادر استان اصفهان در حال پیگیری است.فیضی با بیان اینکه طرح یکپارچه سازی، ایجاد یک شرکت زنجیره‌ای شامل حلقه‌های مختلف است، اظهار کرد: واحدهای مرغ مادر، مرغ تخم گذار، کارخانه خوراک طیور، پایانه فروش محصولات، واحدهای فراوری محصولات، واحدهای فراوری ضایعات، کشتارگاه مرغ حذفی پایان دوره، شبکه توزیع و ...در این زنجیره دیده می‌شود.

‌وی هدف این شرکت زنجیره ای را هماهنگی لازم بین بخش‌های مرتبط با صنعت مرغ تخم گذار دانست و گفت: بر اساس نیاز بازار محصولات متنوع را در زمینه مرغ تخم‌گذار در مسیر تولید و عرضه گذاشته تا بتوان گام موثری در صادرات و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای کشور برداشته شود.