Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب : 9434
 

سرانه مصرف تخم مرغ به 13 کیلوگرم می رسد
براساس برنامه ریزی معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، قرار است سرانه مصرف تخم مرغ به 13 کیلوگرم در سال برسد که مقدمات آن درحال انجام است.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
سرانه مصرف تخم مرغ به 13 کیلوگرم می رسد
به گزارش ایرنا از معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، سرانه مصرف تخم مرغ در ایران برابر متوسط مصرف جهانی 11 کیلوگرم است، در حالی که در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف حدود 16 تا 18 کیلوگرم در سال است.

امسال پنجمین دوره گرامیداشت روز جهانی تخم مرغ در کشورمان در حالی برگزار می شود که سرانه مصرف این ماده غذایی در مقایسه با شاخص جهانی پایین است.

در حال حاضر میزان سرانه مصرف تخم مرغ در کشور حدود 160 عدد است، در حالی که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته تا 300 عدد نیز می رسد.

براساس آمارها مصرف این ماده غذایی در کشورهای شاخص همچون چین، مکزیک و ژاپن بالای 300 عدد، مجارستان و دانمارک بالای 280 عدد، آمریکا، فرانسه ،اتریش و جمهوری چک بالای 240 عدد، بلژیک، آلمان، سوئیس و سوئد بالای 190 عدد است.

تولید تخم مرغ در ایران سالانه بیش از 900 هزار تن است و این کشور در خاورمیانه پس از ترکیه رتبه دوم را دارد.

ایران با پتانسیل بسیار بالای تولید تخم مرغ به عنوان یازدهمین کشور تولیدکننده تخم مرغ در بین 211 کشور تولیدکننده این ماده غذایی در جهان به شمار می رود.

براساس این گزارش، مراسم بزرگداشت روز جهانی تخم مرغ با شعار 'خود مراقبتی تغذیه ای با یک تخم مرغ در روز' شانزدهم مهر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

نهم اکتبر مصادف با 17 مهر ماه روز جهانی تخم مرغ است که طی چهار سال گذشته از سوی ستاد کشوری ترویج تخم مرغ در کشور برگزار شده است.

در این مراسم از مرغداران شاغل در تولید تخم مرغ با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل خواهد شد.