Share/Save/Bookmark
 
پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۴
کد مطلب : 10488
 

افزایش بیماری های تنفسی در مرغداری های اصفهان
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام گفت: با توجه به پایان سال و تراکم جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها با افزایش بیماریهای تنفسی در مرغداری ها مواجه هستیم.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
افزایش بیماری های تنفسی در مرغداری های اصفهان
غلامرضا توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و شروع سال جدید با توجه به افزایش تقاضا برای خرید مرغ، پرورش دهندگان به گونه ای برنامه ریزی می‌کنند که در این ایام، طیور به وزن مناسب به منظور عرضه به بازار مصرف برسند، بنابراین میزان جوجه ریزی افزایش پیدا کرده و تراکم سالن‌هایی که با تمام ظرفیت تولید می‌کنند در مناطق مختلف قابل مشاهده است.

وی با اشاره به افزایش بیماری‌های تنفسی همزمان‌ با افزایش تراکم جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها، رعایت نکات بهداشتی را در راستای کاهش بیماری بسیار مفید دانست و افزود: مهمترین نکته در خصوص پیشگیری از بیماری در مرغداری ها رعایت مسائل امنیت زیستی و قرنطینه ای است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم در خصوص رعایت الزامات بهداشتی در مرغداری‌ها، اعلام کرد: رعایت الزامات بهداشتی علاوه بر پیشگیری از بیماری در بهتر شدن ضریب تبدیل کمک کننده است.

وی گفت: خرید جوجه سالم و درجه یک، تنظیم درجه حرارت، رطوبت، تراکم، واکسیناسیون به موقع، انجام آزمایشات پاراکلینیکی و از همه مهمتر رعایت مسایل امنیت زیستی می‌تواند نقش به سزایی در پیشگیری از بیماری داشته باشد.

توکلی اظهار داشت: در مرغداری‌هایی که دارای مدیریت ضعیف است امکان بروز بیماری‌های تنفسی، ویروسی و باکتریایی زیاد می‌شود و شرایط گردش عامل بیماری در آن منطقه سریعتر شود.