Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب : 10793
 

تعداد واحدهای مرغداری کشور بیش از ظرفیت مصرف است
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: استان اصفهان از لحاظ پتانسیل تولید گوشت مرغ رتبه نخست کشور را دارد، اما به دلیل غیرفعال بودن واحدهای مرغداری و یا فعالیت کمتر از پتانسیل، رتبه دوم تولید مرغ کشور را دارد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
تعداد واحدهای مرغداری کشور بیش از ظرفیت مصرف است
زهرا فیضی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: تعداد واحدهای مرغ داری در کشور و به ویژه در استان اصفهان، بیش از ظرفیت مصرف است، البته این موضوع یک امتیاز تلقی می‌شود، ولی متاسفانه به دلیل اینکه نتوانسته‌ایم در بحث صادرات آن گونه که باید و شاید ورود پیدا کنیم، تولید مرغ بیش از مصرف است.

وی، میزان مرغ مازاد تولیدی کشور و استان اصفهان را 30 درصد اعلام کرد و افزود: در دو سال اخیر این حجم مازاد تولید مرغ باعث شد که قیمت فروش مرغ در بازار به زیر قیمت تمام شده برسد و موجب ضرر و زیان مرغداران شد و اینکه آنها سرمایه برای جوجه ریزی‌های بعدی نداشته باشد.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: در این مدت برخی از مرغداری‌ها تعطیل شدند و یا با ظرفیت کمتر جوجه ریزی کردند، اما به دلیل مازاد تولید مرغ، تاثیری در بازار مرغ مشاهده نشد، اما این وضعیت، در سال جاری خود را نشان داد.

فیضی گفت: استان اصفهان از لحاظ پتانسیل تولید گوشت مرغ رتبه نخست کشور را دارد، اما به دلیل مازاد تولید، متاسفانه مرغدار نمی‌تواند با ظرفیت کامل مرغ تولید کند، به عنوان نمونه اگر مرغدار در حالت عادی چهار دوره جوجه ریزی می‌کند در شرایط کنونی دو یا سه دوره جوجه ریزی انجام می‌دهد. میانگین دوره‌های جوجه ریزی مرغداری استان اصفهان حدود 2.5 دوره برآورد شده است.

وی با بیان اینکه تعداد دوره‌های جوجه ریزی بستگی به وضعیت بازار دارد، ادامه داد: به دلیل غیرفعال بودن واحدهای مرغداری یا فعالیت کمتر از پتانسیل، استان اصفهان رتبه دوم میزان تولید مرغ کشور را دارد.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه میزان تولید مرغ در شرایط موجود به طور میانگین در سال حدود 150 تا 160 هزار تن است، اظهار کرد: میزان مصرف استان نیز به طور میانگین به ازای هر نفر حدود 24 تا 25 کیلوگرم در نظر گرفته شده است، یعنی در استان اصفهان با حدود پنج میلیون جمعیت، سالانه به طور میانگین حدود 120 تا 125 هزار تن مرغ مصرف می‌شود.

فیضی به وضعیت صادرات مازاد گوشت مرغ تولیدی اشاره و خاطرنشان کرد: میزان مازاد مرغ تولیدی حدود 20 تا 25 هزار تن در سال است که از این میزان مازاد حدود 10 هزار تن گوشت مرغ از استان اصفهان صادر می‌شود.

وی افزود: بهترین راهکار برای نبود مرغ مازاد در بازار در شرایط کنونی، تولید مرغ با وزن مناسب است. به عنوان نمونه اگر مرغ حداکثر با وزن دو کیلوگرم وارد بازار شود، خود به خود این موضوع می‌تواند 10 تا 20 درصد کاهش وزن ایجاد کند و باعث کنترل بازار شود، اما از طرفی برخی اوقات مصرف کننده مرغ با وزن بالا را می‌پسندد و از طرفی به دلیل بازار نامناسبی که وجود دارد، مرغدار مرغ با وزن بالا تولید می‌کند.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه تولید مرغ سایز (مرغ با وزن دو کیلو و یا کمتر) به نفع تولیدکننده، صادرکننده و مصرف کننده است، تصریح کرد: در بازارهای جهانی مرغ درشت مورد پسند نیست. در بازار مصرف داخل نیز توصیه می‌شود مردم از مرغ‌های سایز استفاده کنند چراکه مصرف مرغ با وزن کمتر از دو کیلوگرم از لحاظ کیفیت، مزه و میزان داروی استفاده شده برای مردم بهتر است.

فیضی اظهار کرد: در وضعیت نامناسب بازار، زمانی که وزن مرغ بیشتر می‌شود، میزان مازاد مرغ نیز افزایش یافته و در نهایت به قیمت مرغ اضافه می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از راهکارها برای مرغ مازاد که از طرف دفتر مرکزی وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است، بحث صادرات است. به صورتی که مرغدار بتواند مرغ مازاد را صادر کند. با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی مرغ با قیمت تمام شده مرغ در بازار ایران مطابقت ندارد برای صادرکنندگان، صادرات مرغ صرفه اقتصادی ندارد.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: اگر دولت از صادرکنندگان برای صادرات مرغ حمایت کند و به صادرکنندگان یارانه صادرات تخصیص دهد این مشکل حل و بخشی از مرغ مازاد تولیدی به کشورهای دیگر صادر خواهد شد.