Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۲
کد مطلب : 10484
 

کاهش 30 درصدی تولید مرغ، تنها راه ادامه حیات مرغداری‌ها/ 75 درصد مرغداری‌ها ورشکسته‌اند
متأسفانه در زمان دو دولت گذشته با صدور حساب نشده پروانه تأسیس مرغداری در سراسر کشور، کاری کردند که امروز دولت کنونی و مرغداران با مشکل عظیم واحدهای فعال با ظرفیت ناچیز روبه‌رو شده‌اند. اینها را رئیس هیأت‌مدیره تعاونی مرغداران استان اصفهان به ایانا می‌گوید.
مرجع : ایانا
 
کاهش 30 درصدی تولید مرغ، تنها راه ادامه حیات مرغداری‌ها/ 75 درصد مرغداری‌ها ورشکسته‌اند
رئیس هیأت‌مدیره تعاونی مرغداران استان اصفهان درباره مشکلاتی که مرغداری‌های کشور با آن درگیر هستند، به خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: متاسفانه در زمان دو دولت گذشته با صدور حساب نشده پروانه تأسیس مرغداری در سراسر کشور، کاری کردند که امروز دولت کنونی و مرغداران با مشکل عظیم واحدهای فعال با ظرفیت ناچیز روبه‌رو شده‌اند.

اسدالله بیدرام با اشاره به اینکه هم‌اکنون حداقل یک میلیون تن تولید مازاد مرغ مواجه وجود دارد، افزود: دست کم باید 30 درصد تولید کشور کاهش پیدا کند تا بلکه از این بحران نجات یافت؛ البته مدیران سابق و اسبق وزارت جهاد کشاورزی باید در زمانه دیروز و زمانی که پروانه تولید صادر می‌کردند، به عواقب امروز چنین کاری می‌اندیشید.

وی معتقد است: با تضعیف واحدهای پرورشی، مسلماً اتحادیه‌ها و تشکل‌ها نیز ضعیف شده و کم‌کم به جایی می‌رسند که دیگر اختیاری از خود نداشته و نمی‌توانند کاری از پیش ببرند؛ به‌طوری که هم‌اکنون 75 درصد مرغداری‌ها ورشکست شده‌اند. به همین دلیل است که بیشتر تشکل‌های کشور، منتظر کمک‌ها و پشتیبانی‌های دولتی هستند.

به گفته رئیس هیأت‌مدیره تعاونی مرغداران استان اصفهان، صادرات نیز نمی‌تواند مشکلی را حل کند، زیرا قیمت تمام‌شده تولید در کشورهایی مانند ترکیه، حداقل 750 تومان در هر کیلوگرم پایین‌تر است.

بیدرام خاطرنشان کرد: تنها یک اتحادیه نمی‌تواند اعضای خود را مجبور به کاهش تولید کند؛ زیرا اگر این اتفاق بیفتد، کشتارگاه‌ها برای تأمین خوراک خود به استان‌های دیگر متوسل شده و از جاهای دیگر این کمبود را تأمین می‌کنند، این در حالی است که میزان مصرف تغییری نکرده و بازار مانند گذشته است.

وی در پایان تأکید کرد: به همین دلیل این موضوع احتیاج به یک عزم ملی داشته و باید کاهش تولید در کل کشور اتفاق بیفتد./