Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۴
کد مطلب : 9772
 

مرغ؛ کالای پر سروصدایی که آرام نمی‌گیرد
مرغ به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاها در سبد مصرفی خانوار به شمار می‌رود که نوسان قیمتی آن سروصدای زیادی را از اواخر سال گذشته تاکنون در پی داشته است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
مرغ؛ کالای پر سروصدایی که آرام نمی‌گیرد
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مرغ به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاها در سبد مصرفی خانوار به شمار می‌رود که نوسان قیمتی آن سرو صدا زیادی را از اواخر سال گذشته تاکنون در پی داشته است، با توجه به اینکه اصفهان به عنوان نخستین تولید‌کننده مرغ کشور محسوب می‌شود مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان مرغ گوشتی به همراه داشته به گونه‌ای که بیشتر مرغداری‌های استان اصفهان رو به تعطیلی هستند.

از این رو نوسانات قیمت مرغ در دوران جوجه‌ریزی سبب شده که اکثر مرغداران در هنگام بارگیری مرغ خود علاوه بر اینکه سودی دریافت نمی‌کنند ضرر‌های زیادی را متحمل شوند و از این رو میزان جوجه‌ریزی را به نصف ظرفیت مرغداری خود کاهش دهند.

در این زمینه رئیس تولید‌کنندگان انجمن صنفی مرغ گوشتی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر مرغداران مرغ گوشتی خصوصی‌ترین بخش فعال در کشور هستند که از یک سو واردات و صادرات و از سوی دیگر حمایت‌کنندگان مطلوبی ندارند.

بهرام پاکزاد با اشاره به نوسانات قیمت مرغ در استان افزود: نوسانات قیمت مرغ در بازار دو گروه مصرف‌کننده و تولیدکننده را ناراحت کرده و سبب شده که عرضه و تقاضا همخوانی مطلوبی نداشته باشد.

وی ادامه داد: مرغداران اصفهانی در چند سال گذشته ضرر کلانی را متحمل شده‌اند که گاهی این ضرر در یک مقطع زمانی کاهش پیدا می‌کرد.

رئیس تولید‌کنندگان انجمن صنفی مرغ گوشتی استان اصفهان با اشاره به میزان جوجه‌ریزی در سال گذشته بیان کرد: در سال گذشته میزان جوجه‌ریزی 6 میلیون تن بوده که نسبت به سال‌های قبل از خود میزان قابل توجهی کاهش داشته است.

وی گفت: لازم است اتحادیه سراسری کشور مجوز جوجه‌ریزی را از طریق تشکل‌ها و اتحادیه‌های استان به مرغداران بدهند که با هماهنگی استان و وزارت بهداشت نظارت صورت گیرد تا عرضه و تقاضا هماهنگی پیدا کند.

پاکزاد بیان کرد: بیش از 2 هزار واحد مرغداری گوشتی در سطح استان اصفهان وجود دارد که حدود 45 درصد از واحدها فعال نیستند.

وی تاکید کرد: برای اینکه عرضه و تقاضا هماهنگی پیدا کرده و نوسانات قیمت کاهش یابد لازم است که فاصله جوجه‌ریزی توسط مرغداران افزایش پیدا کند تا با مازاد تولید روبه‌رو نشویم.

رئیس تولید‌کنندگان انجمن صنفی مرغ گوشتی استان اصفهان یادآور شد: لازم است دولت و مسئولان کشور از مرغداران گوشتی حمایت کنند و قیمت فروش ثابتی را برای آنها در سطح استان اصفهان مشخص کنند.

از این رو می‌توان به سخنان مدیر شرکت پشتیبانی امور دام کشور در مورد ذخیره‌سازی مرغ در سال گذشته و سال جاری و نوسانات قیمت در دوره‌های مختلف اشاره کرد.

به گزارش فارس، مصطفی یاسایی با اشاره به ظرفیت پیش‌‌بینی شده ذخیره‌سازی مرغ در کشور گفته بود: این شرکت برای ذخیره‌سازی مرغ در سال 93 میزان 30 هزار تن را در کشور پیش‌بینی کرده بود اما در آغاز سال جدید میزان ذخیره مرغ کشور 150 هزار تن بوده که این میزان نشان‌دهنده آن است که پنج برابر از ظرفیت پیش‌بینی شده ذخیره مرغ داشتیم.

وی با اشاره به مازاد تولید مرغ در کشور در سال گذشته ادامه داد: برای تنظیم بازار و ذخیره‌سازی مرغ‌های تولیدی در سطح کشور در آبان ماه مجبور شدیم تا مرغ را در تمام استان‌ها ذخیره‌ کنیم به گونه‌ای که مرغ تولیدی در مازندران را در استان‌‌های یزد و کرمانشاه ذخیره کردیم.

مدیر شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به سرانه مصرف مرغ در سال‌های قبل در کشور تصریح کرد: طبق سال‌های گذشته مرغ مورد نیاز مردم 30 هزار تن است اما با تولید 150 هزار تن رابطه نامتعادلی میان عرضه و تقاضا به وجود آمد از این رو لازم است در بخش ذخیره‌سازی تجدید نظر شود.

وی با اشاره به میزان پیش‌بینی ذخیره‌سازی مرغ در سال جاری بیان کرد: میزان مرغ پیش‌بینی شده برای ذخیره‌سازی طبق توزیع 110 تنی مرغ در سال گذشته، امسال 100 هزار تن مرغ ذخیره می‌شود.

یاسایی با اشاره به نهاده‌ها بیان کرد: لازم است این نهاده‌ها سه ویژگی کلی را دارا باشند از جمله اینکه مقدار کافی وجود داشته باشد و در زمان مناسب با قیمت مناسب به بازار ارائه شوند.

وی صادرات مرغ را یک راه حل اساسی برای رفع مشکلات مرغداران دانست.

به گزارش فارس حرف و حدیث‌ها و قول و قرار‌ها هم در دولت قبل و هم دولت فعلی در این زمینه بسیار بوده است اما تاکنون مرغداران اصفهانی نتیجه مثبتی مشاهده نکرده‌اند.