Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۱
کد مطلب : 11475
 

ورود پرندگان مهاجر و نگرانی از بروز آنفلوانزای مرغی
ورود نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستان گذران به مازندران و نگرانی از بروز بیماری آنفلوانزای مرغی سبب شده است تا مراجع ذیربط مقررات سختگیرانه ای را به اجرا بگذارند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ورود پرندگان مهاجر و نگرانی از بروز آنفلوانزای مرغی
اولین گروه از پرندگان زمستان گذران بر اساس اعلام محیط زیست مازندران اواخر شهریور ماه در تالاب ها و آبگیرهای این استان فرود آمدند؛ این گروه شامل حواصیل ، خوتکا ، باکلان ، کاکایی و کلیل هستند.
اداره کل دامپزشکی مازندران هم در پی این رخداد طبیعی اعلام کرد که از این پس عرضه پرندگان زنده در بازارهای استان ممنوع است.
مدیرکل دامپزشکی مازندران در این باره گفت: به منظور حفظ سلامت عمومی و کاهش تلفات در طیور بومی ، از خرید و فروش طیور زنده و پرندگان مهاجر در بازارهای سنتی ، محلی و هفتگی جلوگیری و با متخلفان بهداشتی به شدت برخورد قانونی می شود.
به گزارش روابط عمومی دامپزشکی مازندران ، سید حسین رضوانی روز یکشنبه در جلسه ادواری دبیران کمیته های شهرستانی پدافند غیر عامل استان در شهرستان سیمرغ ، افزود : ممنوعیت عرضه پرندگان زنده مصوبه ستاد آنفلوانزای استان است.
وی ، رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی دامپزشکی و توجه ویژه به هشدارهای بهداشتی این مرجع را در کاهش بروز و شیوع انواع بیماری های مشترک بین انسان و حیوان موثر دانست و تاکید کرد : اجرای این مصوبه به همکاری بیش از پیش مراجع قضایی، نیروی انتظامی ، محیط زیست و سایر دستگاههای اجرایی استان نیاز است.
مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت : باید استان را از نظر این بیماری پاک نگه داریم تا سرمایه گذاری در صنعت طیور حفظ و با درایت ، ضمن تولید اشتغال پایدار در این صنعت ، شعار سال 96 که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده محقق شود.
مازندران سالانه با تولید بیش از 180 هزار تن گوشت مرغ حدود 12 درصد گوشت سفید کشور را تامین می کند.
بیش از 2 هزار و 300 واحد مرغداری در این استان وجود دارد.
همه ساله در فصل پائیز و زمستان 90 گونه پرنده مهاجر زمستان گذران با جمعیت حدود یک میلیون بال به مازندران مهاجرت می کنند. این پرندگان یکی از انتقال دهندگان ویروس آنفلونزای مرغی هستند و رعایت مقررات بهداشتی در شکار و عرضه همواره از دغدغه های مسئولان مازندران بوده است.
بر اساس آمارهای رسمی ، تاکنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شده اند.