Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
کد مطلب : 11229
 

اقدامات تشخیصی بر روی ۱۰ هزار نمونه ویروس آنفلوانزای مرغی
مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی از انجام اقدامات تشخیصی بر روی ۱۰ هزار نمونه ویروس آنفلوانزای مرغی در این موسسه خبر داد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
اقدامات تشخیصی بر روی ۱۰ هزار نمونه ویروس آنفلوانزای مرغی
دکتر حسین گودرزی صبح شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مدیریت تحقیقات طیور موسسه رازی از نخستین بخش‌هایی بود که از زمان ورود نخستین ویروس‌های طیور(نیوکاسل) به کشور فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: محققان این موسسه مطالعات بسیار گسترده‌ای در خصوص بیماری‌های طیور انجام داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه صنعت طیور یکی از بزرگ‌ترین صنایع کشور محسوب می‌شود، افزود: این صنعت برای بهداشت مواد غذایی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا موسسه رازی به‌عنوان متولی تحقیقات دامپزشکی باید پاسخگوی نیازهای تحقیقاتی در این حوزه باشد.

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی تأکید کرد: این حوزه در زمان‌های مختلف نیازهای متفاوتی دارد به همین منور همیشه موردتوجه مسئولین بوده اما حوزه عوامل عفونی ازجمله مواردی است که از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این عوامل عفونی ممکن است ویروسی، باکتریایی، قارچی و یا انگلی باشد که در این راستا بخش‌های تحقیقاتی برای هریک از این عوامل به‌صورت مجزا در این موسسه در نظر گرفته‌شده است.

دکتر گودرزی بابیان اینکه بخش پاتولوژی و سرولوژی طیور این موسسه نیز با توجه به مباحث اپیدمیولوژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: در این راستا توانمندی‌های پژوهشی باید به سمت و سویی هدایت شود تا علاوه بر اینکه در قالب تشخیص‌های پیشرفته پاسخگوی نیاز کشور باشد، تحقیقات کاربردی نیز انجام شود.

وی ادامه داد: در بحث تشخیصی از زمانی که در حوزه ویروسی آنفلوانزای مرغی وارد کشور شد، خدمات‌رسانی این بخش در حوزه تشخیصی به‌صورت تخصصی آغاز و بیش از ۱۰ هزار نمونه اقصی نقاط کشور به این مجموعه وارد شد، از آن زمان تاکنون نیازهای سازمان دامپزشکی کشور را در حوزه تشخیص‌های پیشرفته پاسخگو بوده است.

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی اضافه کرد: با توجه به نیازمندی جدی در این خصوص، آزمایشگاه مرجع در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این موسسه راه‌اندازی شد و اقدامات لازم در حوزه تشخیصی و تحقیقاتی آنفلوانزا به‌صورت تخصصی انجام می‌شود.

وی افزود: این مهم از سال ۸۴ که نخستین اپیدمی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وارد کشور شد، به شکل جدی‌تری نمود پیدا کرد و تنها خلا موجود نبود آزمایشگاه کلاس سه بوده و در حال حاضر در حوزه تحقیقات مولکولی فعال هستیم.

گودرزی تأکید کرد: مسئولان باید همت کرده و با توجه به اهمیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، امکان راه‌اندازی آزمایشگاه کلاس سه را در موسسه رازی فراهم کنند تا بتوانیم با ویروسی که ازنظر بهداشتی و اقتصادی جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد، مبارزه جدی‌تری کنیم.