Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۷
کد مطلب : 11306
 

فعالیت بخش تحقیق و تولید بیماری‌های طیور موسسه رازی در حوزه حیات وحش
مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: حوزه حیات وحش از یکسال اخیر از اهمیت بیشتری برخوردار شده چراکه تاکنون حیات وحش تنها نقش انتقال ویروس را بر عهده داشت، اما اکنون برخی سروتیپ‌ها می‌تواند در حیات وحش تلفات ایجاد کند.
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
فعالیت بخش تحقیق و تولید بیماری‌های طیور موسسه رازی در حوزه حیات وحش
به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، حسین گودرزی مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه موسسه رازی در ۱۵ سال گذشته موفق به گزارش ۳ عامل باکتریایی بیماری‌های طیور شد که برای نخستین بار در کشور انجام شده است، اظهار کرد: کلزای عفونی از جمله بیماری‌هایی است که برای نخستین بار در موسسه رازی باکتری آن جداسازی و به شکل رسمی انجام شد.

وی افزود: در سال گذشته نیز عامل باکتریایی گالی باکتریوم که مرغان تخم گذار را تهدید کرده و تاکنون در ایران گزارش نشده بود، با همکاری بخش تحقیقات بیماری‌های باکتریایی این موسسه، به طور رسمی گزارش شد.

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی تصریح کرد: متاسفانه عامل گالی باکتریوم در کشور به عنوان باکتری که در افت تولید مرغان تخم گذار بسیار موثر است، مشخص شد و پس از ایزوله سازی باکتری و ارسال به کشور دانمارک، در آنجا نیز این امر مورد تایید قرار گرفت.

گودرزی گفت: از دیگر وظایف این بخش پرداختن به عوامل بیماری‌های نوظهور است که به طور جدی پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت بخش تحقیق و تولید بیماری‌های طیور موسسه رازی در حوزه حیات وحش بیان کرد: حوزه حیات وحش از یکسال اخیر از اهمیت بیشتری برخوردار شده چراکه به عنوان مثال عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که بیشتر در کشور شاهد هستیم، از جمله سروتیپ‌هایی است که می‌تواند در حیات وحش تلفات ایجاد کند، این در حالی است که در گذشته شاهد این موضوع نبودیم و حیات وحش تنها نقش انتقال ویروس را بر عهده داشت.

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه رازی بیان کرد: در این راستا برای پیگیری گسترده‌تر در حوزه پرندگان وحشی آبزی حیات وحش، تفاهم نامه‌ای با پژوهشکده محیط زیست امضا کردیم تا در این حوزه نیز به شکل گسترده‌ای وارد عمل شده و به حیات وحش و پرندگان آبزی کمک کنیم.