Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب : 10668
 

90درصد واکسن گامبورو با وجود توان تولید داخلی از خارج وارد می شود
رئیس موسسه تحقیقاتی واکسن وسرم سازی رازی گفت: با وجود توان تولید واکسن گامبورو در این موسسه، 90 درصد واکسن مورد نیاز از خارج از کشور وارد می شود.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
90درصد واکسن گامبورو با وجود توان تولید داخلی از خارج وارد می شود
حمید کهرام با اشاره به افزایش تولید واکسن گامبورو طیور در این موسسه، افزود: در عین حال واردات 90 درصدی این واکسن، مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی و تولید انواع واکسن های طیور در موسسه رازی، اظهار داشت: این موسسه سال های زیادی است که با تولید واکسن های مهم طیور نقشی اساسی در پیشگیری از بیماری های طیور و تامین سلامت جامعه دارد.
وی گفت: کشور ایران یکی از بزرگترین بازارهای منطقه در تولید گوشت مرغ و پرورش طیور است و تولید کنندگان واکسن های طیور با درک این موضوع، تمایل بسیار زیادی بر ای حضور در این بازار دارند؛ گرچه ما می توانیم بیشتر واکسن های طیور مصرفی درکشورمان را تامین کنیم.
دکتر کهرام بیان داشت: موسسه رازی با برخورداری از ظرفیت بسیار بالا، قادر به تولید و تامین بخش عمده ای از واکسن های طیور مورد نیاز کشور است و برای این منظور برنامه های ویژه ای را در دستور کار دارد.
رئیس موسسه رازی در این ارتباط از افزایش تولید واکسن گامبورو در این موسسه در سال گذشته خبر داد و گفت: این واکسن از واکسن های مهم و از بهترین تولیدات موسسه رازی در حوزه طیور است و سالانه حدود یک و نیم میلیارد دز در کشور مصرف می شود.
به گفته وی، تولید واکسن گامبورو در سال 94 در موسسه رازی بیش از دو برابر و نیم افزایش یافته و به حدود 250 میلیون دز رسیده، با این حال، ظرفیت برای تولید بیشتر وجود دارد.
کهرام با اشاره به تامین حدود 90 درصد واکسن گامبورو مورد نیاز کشور از طریق واردات تصریح کرد: موسسه رازی برای عرضه محصولات طیور خود در داخل کشور با رقبایی مواجه است که هیچ گاه حاضر به ترک این بازار بزرگ نیستند.
وی تاکید کرد: ما برای بر هم زدن این موازنه و گرفتن سهم بیشتری از بازار طیور و واکسن گامبورو تلاش فراوانی کردیم؛ اما این امر مستلزم حمایت مسئولان امر از تولیدات با کیفیت داخلی است.
وی گفت: موسسه رازی به عنوان بزرگترین و تخصصی ترین مرکز تحقیقی و تولیدی واکسن های پزشکی و دامپزشکی، تا کنون با اهتمامی ویژه در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور حرکت کرده و برنامه های آینده این موسسه نیز بر این مهم خواهد بود.