Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۴
کد مطلب : 10933
 

بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ در قم
قیمت مرغ این روزها در بازار به کیلویی ۸ هزار و ۲۰۰ تومان رسید تا دوباره این قوت غالب سفره‌های مردم نقل مجالس عزا و عروسی شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ در قم
نوسان قیمت مرغ این روزها بازار این محصول مهم در سبد خانوار را با اما و اگرهای فراوانی روبه رو کرده است.

افزایش ناگهانی قیمت از ۶۵۰۰ تومان به ۸ هزار و ۲۰۰ تومان شوک ناگهانی را به مصرف کننده وارد کرد، مصرف کننده‌ای که به دلیل گرانی قیمت گوشت ترجیح می‌دهد وعده‌های غذایی خود را با مرغ مزه‌دار کند.

اما این کالا امروز بر روی قیمتی ایستادگی می‌کند که مصرف کننده را نگران کرده است و از سوی دیگر به نظر می‌رسد که طبق روال آنچه که در بازار بسیاری از کالاها در کشور وجود دارد متولی خاصی در عمل برای متعادل نگه داشتن قیمت مرغ وجود ندارد و همواره افزایش یا کاهش قیمت این محصول ضرر و زیانی را برای تولید کننده و یا مصرف کننده به همراه دارد.

قیمت مرغ ناعادلانه بود

موضوعی که حسن چیت ساز یکی از تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ در استان قم با خبرنگار مهر در میان می‌گذارد. وی در این گفتگو قیمت ۶۵۰۰ تومان مرغ در دوماه گذشته را ناعادلانه و به ضرر تولید کننده توصیف می‌کند.

وی در توجیه این ادعای خود به این مطلب اشاره دارد که وقتی قیمت جوجه یک روزه از هزار و اندی به ۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است و از سوی دیگر خوراک ذرت که بخش عمده خوراک مرغ محسوب می‌شود افزایش ۵۰ درصدی را تجربه می‌کند چطور می‌توان مرغ را به دست مصرف کننده با قیمت ۶۵۰۰ تومان رساند.

این تولید کننده معتقد است که قیمت پائین مرغ طی ماه‌های گذشته ضرر هنگفتی را به تولید کنندگان وارد کرده و آن‌ها روند کار را با ضرر و یا حتی در مرز ورشکستگی دنبال می‌کردند.

قیمت متعادل مرغ ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است

چیت ساز گرچه قیمت هشت هزار و ۲۰۰ تومان را نیز نمی‌پسندد اما معتقد است که قیمت متعادل می‌تواند بر روی هفت هزار و ۵۰۰ تومان بایستد تا تولید کنندگان نیز رغبت برای تولید داشته باشند.

سقوط قیمت مرغ طی ماه‌های آینده

وی البته دلیل گرانی ناگهانی مرغ را گرمای هوا و کاهش جوجه ریزی می‌داند و بر این گفته خود تأکید می‌کند که مرغ طی یک ماه آینده نه تنها ارزان بلکه با سقوط قیمت مواجه خواهد شد و علت گفته خود را نیز افزایش جوجه ریزی در مرداد و شهریور بیان می‌کند.

چیت ساز با تأکید بر اینکه باید تولید را زنده نگه داشت، به این موضوع اشاره می‌کند که در حال حاضر مرغ زنده در درب کشتارگاه به قیمت ۵ هزار ۲۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ به فروش می‌رسد و تا رسیدن به دست مصرف کننده تا ۸ هزار تومان پیش می‌رود.

مردم به خوردن مرغ در قیمت پائین عادت کرده‌اند

مدیرعامل تعاونی مرغداران گوشتی هم در گفتگو با خبرنگار مهر به نظر می‌رسد که طبق سخنانی که در گذشته درباره قیمت مرغ اعلام کرده بود همچنان بر آن‌ها پافشاری دارد.

محسن روشن که نظر وی نیز حاکی از تعادل بازار در آینده است قیمت مرغ در بازار را در رقم ۷ هزار و ۵۰۰ تومان عادلانه می‌داند.

وی که به نظر می‌رسد طرفداری از هم صنفانش به دلیل ضرر و زیان آن‌ها طی دو سال اخیر در اولویت قرار دارد بر این نکته اشاره می‌کند که مردم به خوردن مرغ در قیمت ۵ هزار و ۵۰۰ عادت کرده‌اند در حالیکه این رقم تولید کنندگان را با ورشکستگی کامل مواجه می‌کند.

صادرات جوجه یک روزه

یکی دیگر از تولید کنندگان مرغ در استان قم هم که نمی‌خواهد نامش در گزارش برده شود در گفتگو با خبرنگار مهر، از افزایش قیمت جوجه یک روزه و خوراک مرغ گله‌مند است و بر این مطلب اشاره دارد که روند تولید طی ماه‌های اخیر به شکل ۵۰ درصدی رشد داشته در حالی که تولید کننده موظف بوده تا مرغ را با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده عرضه کند.

وی هم مانند حسن چیت ساز به مسئله کاهش جوجه ریزی اشاره می‌کند مسئله‌ای که به اعتقاد وی علاوه بر گرمای هوا علل دیگری همچون صادرات جوجه یک روزه و حتی به صرفه نبودن تولید جوجه یک روزه را شامل می‌شود.

این مرغدار نیز قیمت عادلانه مرغ را حوالی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان می‌داند که می‌تواند بازار این کالا را حفظ کند. وی هم معتقد است که اگر بازار به سمت متعادل شدن قیمت پیش نرود باید شاهد ورشکستگی مرغدارها بود مشکلی که می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور تأثیر بسزایی در بازار مرغ داشته باشد زیرا کاهش تولید و تولیدکننده مرغ را به مرز قیمتی باور نکردنی می‌رساند.

این تولید کننده در پیش بینی خود از بازار آینده مرغ کاهش قیمت را در اولویت می‌داند زیرا معتقد است از ۱۵ شهریور جوجه ریزی افزایش پیدا می‌کند و در ابتدای مهرماه نیز به دلیل کاهش مسافرت‌ها و رفت و آمدهای مردم قطعاً بازار به دلیل کاهش تقاضا، با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

مردم مهمان جیب تولید کنندگان هستند

محمد پهلوانی هم جزو فعالان بازار مرغ البته در بخش مرغ‌های تخم گذار است. وی که از بازار مرغ گوشتی نیز بی خبر نیست افزایش تولید را مد نظر قرار می‌دهد مبحثی که در بخش مرغ تخم‌گذار نیز به دلیل افزایش جوجه یک روزه و خوراک مرغ قابل مشاهده است.

وی در این زمینه به نکته جالبی در گفتگوی خود با خبرنگار مهر اشاره می‌کند. وی قیمت مرغ در ماه‌های گذشته را رقم پایینی توصیف کرده و بر این امر تأکید دارد که با قیمت مرغ زیر هفت هزار تومان تولید کنندگان با مشکل مواجه می‌شوند و به عبارتی مردم مهمان جیب تولید کنندگان هستند.

به نظر می‌رسد که قیمت کنونی مرغ هم از نظر مردم و هم تولید کنندگان قیمت بالایی است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید البته چاره‌ای که ضرر تولید کننده را نیز به دنبال نداشته باشد تا عدم صرفه تولید موجب کاهش آن شده و چرخ گرانی مرغ دوباره تکرار شود. به نظر می‌رسد این مورد نیز مانند بسیاری از موارد دیگر نیازمند تدبیری جدی در عمل است.