Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب : 9211
 

اجرای طرح ردیابی تخم مرغ در قم برای جلوگیری از تخلفات
مدیرکل دامپزشکی استان قم از اجرای طرح ردیابی تخم مرغ در این استان برای جلوگیری از تخلفات خبر داد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
اجرای طرح ردیابی تخم مرغ در قم برای جلوگیری از تخلفات
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی رفیعی محمدی قبل از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته سلامت بیان کرد: هفته سلامت طبق اعلام وزارت بهداشت از اول اردیبهشت‌ماه با عنوان "یک عمر سلامتی با از خود مراقبتی" آغاز شده است.

وی با بیان اینکه دامپزشکی در حوزه مقابله با بیماری‌هایی مانند سالک و کریمه کنگو اقدامات بسیاری را انجام داده است، گفت: 70 درصد از بیماری‌های عفونی پزشکی شامل بیماری مالاریا، سالک، تب کریمه کنگو و تب زرد از جمله بیماری‌های انگلی خارج از دام هستند.

مدیرکل دامپزشکی قم در خصوص پیشگیری از بیماری‌های انگلی خارج از دام توصیه کرد: نصب توری به در و پنجره‌ها، استفاده از پمادهای دورکننده پشه‌ها، دفن زباله در خارج از شهر، استفاده از پشه بندهای آغشته به پشه کش و بهسازی محیط از راه‌های پیشگیری از بیماری‌های انگلی است.

کشتار دام تنها در کشتارگاه انجام گیرد

وی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو نیز افزود: متأسفانه بیماری تب کریمه کنگو بیماری مهمی است که در ایران کشته‌های بسیاری داشته است که برای جلوگیری از این بیماری توصیه می‌شود کشتار دام تنها در کشتارگاه انجام گیرد، همچنین دامداران باید 2 نوبت سم پاشی انجام دهند و باید تاریخ کشتار برای همه لاشه‌هایی که از کشتارگاه خارج می‌شوند ثبت شود.

رفیعی در خصوص اقدامات دامپزشکی در سال 92 افزود: در سال 92 به تعداد چهار هزار و 400 قلاده سگ واکسن هاری زده شد که نسبت به سال گذشته آن 12 درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: در سال 92 تست سل بر روی 45 هزار و 800 راس گاو انجام شد که نسبت به سال گذشته آن 30 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی قم گفت: در مبارزه با بیماری تب مالت و بروسلوز در سال 92 از بیش از 39 هزار گاو خونگیری و از نظر تب مالت مورد آزمایش قرار گرفته که 12 درصد نسبت به سال گذشته آن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: میزان مایه کوبی بروسلوز در گوسفند و بز و گاو و گوساله نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 26 درصد افزایش یافته است.

رفیعی بیان کرد: در سال گذشته مجموع واکسن‌های زده شده به دام‌ها بالغ بر 612 هزار رأس گاو و گوساله بوده است که نسبت به سال گذشته آن 20 درصد افزایش یافته است.وی گفت: در سال 92، یک میلیون و 885 هزار رأس گوسفند و بز در قم واکسیناسیون شدند.

مدیرکل دامپزشکی قم بیان کرد: در سال گذشته در زمینه واکسیناسیون طیور بیش از 213 میلیون دوز انواع واکسن‌های طیور در مرغ داری‌های استان تزریق شد که از این میزان 34 میلیون دوز واکسن توسط پرسنل دامپزشکی تزرق و بقیه به صورت آشامیدنی داده شد.

30 هزار بازدید از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی

رفیعی گفت: در سال 92 مجموعا 30 هزار بازدید از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی و کشتارگاه هاانجام شده است که نسبت به سال گذشته آن 27 درصد رشد یافته است.

وی عنوان کرد: در کشتارگاه‌های قم 18 میلیون و 500 هزار طیور کشتار شدند که نسبت به سال گذشته آن 15 درصد رشد یافته است.

مدیرکل دامپزشکی قم بیان کرد: در سال 92، 37 هزار قطعه مرغ در کشتارگاه‌های مرغ در خط تولید کشتار ضبط و معدوم سازی شد.

شناسایی 126 تن گوشت قرمز فاسد

وی گفت: در کشتارگاه‌های دام طی سال گذشته بیش از 470 هزار رأس گوسفند و بز و بیش از 10 هزار و 700 رأس گاو و گوساله کشتار شدند که مجموعا در کشتارگاه‌های دام 126 تن گوشت گوسفند فاسد در خط کشتار شناسایی و ضبط شدند.

رفیعی بیان کرد: همچنین در سال 92، 115 تن آلایش دامی از چرخه مصرف شناسایی و معدوم شدند.

وی در خصوص نظارت بر ذبح شرعی دام‌ها نیز افزود: در تمامی کشتارگاه‌ها ناظر شرعی بر چگونگی ذبح شرعی نظارت می‌کند و افرادی که به کشتار می‌پردازند نیز آموزش‌های لازم در این خصوص را دیده‌اند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم با اشاره به فعال شدن قرنطینه سیار توسط دامپزشکی در سال گذشته افزود: مجموع صدور گواهی حمل صادر شده توسط قرنطینه سیار شامل 39 هزار گواهی بوده است.

وی بیان کرد: طرح ردیابی تخم مرغ در قم به مناسبت هفته سلامت عملیاتی شده است که در این طرح در تمامی تخم مرغ‌ها اسم مرغدار، تاریخ تولید و تاریخ انقضا درج می‌شود و بر روی هر شانه تخم مرغ نیز کد یازده رقمی ردیابی در نظر گرفته می‌شود که می‌توان با ارسال پیامک به سامانه 30008903 بلافاصله از مشخصات بهداشتی تخم مرغ اطلاع حاصل کرد.