Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب : 11143
 

آنفلوآنزای مرغی به قم هم رسید/ خسارت ۲۰ میلیاردی مرغداران
آنفلوآنزای طیور پس از تهران و البرز به قم هم سرایت کرد و همچنان سازمان دامپزشکی در بی‌خبری به سر می‌برد. اما به گفته مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی همه‌ مرغداران خسارت دیده، بیمه هستند و حجم خسارت آن‌ها به ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
آنفلوآنزای مرغی به قم هم رسید/ خسارت ۲۰ میلیاردی مرغداران
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که طی یک ماه گذشته در برخی مناطق استان البرز و تهران شیوع پیدا کرده بود، بر اساس آخرین اطلاعات و اخبار به دست آمده خبرنگار ایسنا به قم هم سرایت کرده که به گفته حسن نژاد - مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی - صنعت مرغداری از نظر وضعیت بیمه در دنیا بی‌نظیر است و تقریبا همه مرغداران بیمه هستند.

وی افزود: حجم خسارات وارد شده به مرغدارانی که با بیماری آنفلوآنزای طیور درگیر شده‌اند به حدود ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد اما هنوز حق بیمه‌ای که دولت باید برای پرداخت این خسارات تامین کند به صندوق بیمه محصولات کشاورزی تخصیص نیافته است.

حسن نژاد ادامه داد: برای بیمه طیور تخم‌گذار جدول تفکیکی وجود دارد که بسته به سن و ارزش گذاری هر قطعه مرغ بیمه طیور صورت می‌گیرد که میزان پرداختی بابت تلف شدن هر قطعه مرغ حداقل ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان برای مرغ‌های پیری که در آستانه حذف شدند هستند و حداکثر ۱۶ هزار تومان برای مرغ‌های تخم گذاری که بیشترین ارزش را در تولید دارند، است.

البته علی‌رغم اینکه بیماری آنفلوآنزای طیور روز به روز گسترش می‌یابد و به مرور به استان‌های مختلف سرایت می‌کند سازمان دامپزشکی به عنوان متولی بهداشت، پیشگیری و مقابله با این بیماری‌ها در بی خبری کامل و دوری از رسانه‌ها به سر می‌برد و وضعیت اطلاع رسانی در این زمینه متناسب با وظایف این سازمان نیست، چرا که مرغداران برای پیشگیری و کنترل واحد پرورشی خود و مقابله با این بیماری باید اطلاعات به روز و لحظه به لحظه‌ای از شیوع و انتشار این بیماری داشته باشند.

وی ادامه داد: سال گذشته آنفلوآنزای طیوری که تهران و قم شیوع پیدا کرده ۳۵ میلیارد تومان خسارت به مرغداران وارد کرد که از طریق صندوق تامین و پرداخت شد و در این میان تنها صندوق بیمه بود که در کنار مرغداران خساراتشان را جبران کرد وصندوق بیمه محصولات کشاورزی برای اینکه نزد بیمه گذاران بی اعتبار نشود مجبور به استقراض از بانک کشاورزی شد.