داخلی     آرشيو مقاله     تخم مرغ
Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۳:۴۹
کد مطلب : 2624
 

تخم مرغ ها ، منبعی خوب جهت تغذیه کودکان
مرجع : گروه علمی شرکت صنایع تخم مرغ تلاونگ
 
تخم مرغ ها ، منبعی خوب جهت تغذیه کودکان
یک صبحانه ایده آل برای کودکان صبحانه ای است که سبب سیری آنها تا زمان ناهار شده و همچنین پروتئین لازم برای فعالیت روزانه آنها را تامین نماید. تخم مرغ یک انتخاب مناسب تغذیه ای بوده و شامل تعدادی مواد مغذی است که باعث می¬شوند، تخم مرغ یک غذای معقول جهت افزودن به رژیم غذایی روزانه کودک شود. به علاوه تخم مرغ ارزان قیمت بوده و خوردن و هضم آن راحت است.
یک تخم مرغ درشت شامل 75 کالری و 5/4 گرم چربی تام شامل 5/1 گرم چربی اشباع شده ، 5/0 گرم چربی های غیر اشباع چند گانه و 2 گرم چربی غیر اشباع مي باشد.تخم مرغ شامل 13 نوع ویتامین و املاح معدني بوده و یکی از منابع غذايي مي باشد که منبع طبیعی ویتامین D میباشد. خوردن یک تخم مرغ درشت ، 213 میلی گرم کلسترول تولید میکند. لازم بذكر است كه این بدان معنا نیست که تخم مرغ برای رژیم غذایی کودکان مناسب نمی باشد. طبق سفارش و توصیه مرکز قلب آمریکا رژیم عمومی کودکان بایستی دارای کلسترول پایینی باشد. زرده تخم مرغ در مقایسه با سفید شامل املاح بیشتری بوده و شامل ویتامین هاي A ، D،E و روی بوده و همچنین نسبت به سفیده فسفر، فولات ، منگنز ، تیامین ، ید ، آهن ، مس وکلسیم بیشتری دارد. چربی (کلسترول) و 44 درصدپروتئین در زرده موجود است. سفیده شامل بیش از نیمی از پروتئین تخم ، ریبو فلاوین ، نیاسین،کلر ، منیزیوم ، پتاسیم و سدیم می باشد.

پروتئین :
تخم مرغ شامل منبع قابل توجهی از پروتئین با کیفیت بالا می باشد . اهميت اين مسدله بدان معناست كه است که کودکان جهت رشد و تکامل پروتئین کافی دررژیم غذایی دریافت کنند. پروتئین نیز یک منبع حیاتی است و ارزش پروتئین در تخم مرغ به میزان بالايي ازمخلوطی از اسیدهای آمینه می باشد.یک تخم مرغ درشت حاوی 6 گرم پروتئین است . به همین دلیل در هرم غذایی تخم مرغ در رده گوشت گاو ، مرغ ،ماهی ، حبوبات خشک و دانه ها طبقه بندی می شود.

غذای پرکننده :
تخم مرغ دارای اثرسیرکننده بوده و این بدان معناست که تخم مرغ غذایی است که باعث میشود که کودکان و بزرگسالان احساس سیری کنند. در مطالعه ای محققان 2 صبحانه را بررسي تا احساس سیری را در آن دو مقایسه نمایند. . آنها دریافتند که افرادی که تخم مرغ خوردند، بعد از صبحانه احساس سیری داشتند.اولین تغذیه در روز برای کودکان بسیار مهم است اگر دانش آموزان تخم مرغ بخورند (درخانه قبل از مدرسه و یا در برنامه صبحانه مدرسه ) برای مدت زمان طولانی تری سیر می مانند. آنها حالت اضطرابی درزمان یادگیری ندارند و برای ناهار در خوردن زیاده روی نخواهند کرد.

کولین :
کولین یک ماده مغذی در تخم مرغ است که برای فعالیت طبیعی سلولها ضروری است . همچنین مصرف این ماده برای خانم هایی که میخواهند مادر شوند ضروری است. این ماده برای رشد مغز دو جنین و نوزاد تازه متولد شده ضروری نيز ضروروي مي باشد.

بیماری عروق کرونر :
مطالعه اخیر نشان می¬دهد که ارتباطی بین خوردن تخم مرغ و بیماری عروق کرونر (CAD) وجود ندارد. محققین روی یک گروه ازکودکان با سن 8 تا 12 سال که درمعرض خطر CAD بوده اند مطالعه و دریافتند که تخم مرغ خطر بیماری را در کودکان افزایش نمی¬دهد.

لوتئین :

تخم مرغ شامل آنتی اکسیدان لوتئین می باشد که نقش مهمی در سلامت چشم ها ایفا میکند. این ماده همراه با زیگزانتین (آنتی اکسیدان و دیگر) در محل ماکولار چشم نقش مهمی دارد. اين مواد مغذي باعث حفاظت چشم از برخی انواع نورهای دارای طول موج بالا می¬شود. بدست آوردن لوتئین کافی برای آینده سني کودکان مهم است بدین صورت که این ماده چشم را در مقابل دژنره شدن وابسته به سن ماکولار چشم که در پیری باعث نابینایی میشود، حفظ مینماید.


                                                                      تلاونگ
                                   نماینده کمیسیون بین المللی تخم مرغ (IEC) در ایران