Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب : 5387
 

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات:
باقي‌مانده سموم كشاورزي به حد مجاز مي‌رسد/صادرات سم پس از هدفمندي
معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به جایگزینی سموم گیاهی برای کاهش باقیمانده آنها در محصولات کشاورزی گفت: بعد از آزادسازی یارانه‌ها به دلیل رقابتی که ایجاد شده کیفیت سموم بالا رفته و الان به کشورهای ترکیه، قزاقستان، افغانستان و عراق سم صادر می‌کنیم.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
باقي‌مانده سموم كشاورزي به حد مجاز مي‌رسد/صادرات سم پس از هدفمندي
محمدجواد سروش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: 17 سم گیاهی کم‌خطر در کشور ثبت شده که 2 نوع آن منشاء گیاهی و 2 نوع با منشاء معدنی است.
معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات افزود: 5 سم خطرناک هم که مخرب زیست محیطی بودند ظرف 2 سال اخیر از چرخه مصرف حذف و واردات 3 سم نیز به حالت تعلیق درآمده است.
وی افزود: محاسن سموم تازه ثبت شده، نداشتن باقیمانده سم، تاثیرگذاری در مدت کوتاه‌ و نداشتن تاثیر سوء بر حشرات مفید و عوارض سوء جانبی است.
سروش گفت: برخی از این سموم که منشاء گیاهی دارند از عصاره گیاهی به نام «کریش» و صابون‌ها تولید شده‌اند که هیچ عوارضی برای انسان ندارند و باقیمانده در گیاه هم بر جای نمی‌گذارند.

سروش در پاسخ به اینکه بعد از این شاهد باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی
باقیمانده سموم محصولات کشاورزی به حد مجاز می‌رسد
نخواهیم بود؟ گفت: تمام تلاش این است که با جایگزینی سموم مناسب و انجام سایر عملیات به‌زراعی، ترویجی و اجرایی باقیمانده سم را به حد استاندارد برسانیم.
وی افزود: تمام این سموم از نظر اثرگذاری مناسب در شرایط آب و هوایی مختلف آزمایش شده و موسسه گیاه‌پزشکی هم آنها را تایید کرده است.

سروش در پاسخ به اینکه کشاورزان از تاثیر اندک سموم گله دارند، گفت: بعد از آزادسازی یارانه‌ها به دلیل رقابتی که ایجاد شده کیفیت سموم بالا رفته و اگر زمانی جزو وارد کنندگان بودیم الان به کشورهای ترکیه، قزاقستان، افغانستان و عراق سم صادر می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوال فارس گفت: 85 الی 90 درصد مواد موثره سموم کشور وارداتی است اما آنها را در داخل به صورت تکنیکال درآورده و صادر می‌کنیم که روش مقبول در تمام کارخانجات بزرگ دنیاست.
سروش گفت: تاثیر اندک سموم کشاورزی ارتباط مستقیمی با نحوه سم‌پاشی، نوع سم‌پاش‌ها،
صادرات سم بعد از آزادسازی یارانه
شرایط و زمان استفاده و شرایط آب و هوایی دارد.
سروش گفت: در حال حاضر 92 درصد سموم مصرفی کشور بی‌خطر بوده و به دنبال این هستیم که 8 درصد باقیمانده را به زودی جایگزین کنیم. این در حالی است که در سال 79 تقریبا 84 درصد سموم مصرفی در گروه پرخطر قرار داشت.
وی در پاسخ به اینکه چه برنامه‌هایی برای حذف باقیمانده سموم دارید، گفت: جایگزینی سموم جدید،‌ اجرای طرح‌های IPM (مدیریت کنترل آفات) که امسال در مساحت 2 میلیون هکتار زمین‌های زراعی و 700 هکتار گلخانه اجرا شده و نیز طبق برنامه پنجم توسعه 25 درصد آفات محصولات کشاورزی باید به روش IPM کنترل شود، از جمله برنامه‌های ما هستند.
وی افزود: در بررسی‌هایی که انجام شده باقیمانده سموم در محصولات گلخانه‌ای و تازه‌خوری‌ها اگر قبلا چندین برابر میزان حد مجاز بود الان این میزان به صفر رسیده است.
سروش در پاسخ به
همکاری سازمان حفظ نباتات برای کاهش خودکشی با سم
اینکه چند آزمایشگاه مرجع در کشور دارید که بتواند باقیمانده سموم این حجم محصولات کشاورزی را بررسی کند، گفت: یک آزمایشگاه مرجع در موسسه گیاه‌پزشکی و یک آزمایشگاه در موسسه استاندارد وجود دارد و از ظرفیت بخش خصوصی هم می‌توان استفاده کرد،‌همچنین برنامه‌ای است تا در همه استانهای کشور آزمایشگاه‌های مرجع راه‌اندازی شود.

وی در پاسخ به اینکه وزرات بهداشت اعلام کرده برای کاهش خودکشی با سموم گیاهی، این سموم رقیق شوند و یا ماده‌ای اضافه شود تا در صورت استفاده حالت تهوع به طرف دست دهد و مانع از حذب در بدن شود، گفت: مورد نخست شدنی نیست زیرا همه سموم استاندارد فائو را دارد و خارج از این استاندارد اثر گذاری سم را کم می‌کند و اضافه کردن ماده‌ای برای ایجاد تهوع هم در هیج جای دنیا معمول نبوده است.
سروش گفت: اما برای همکاری بیشتر سموم گیاهی که به صورت قرص بود و احتمال استفاده خوراکی آن می‌رفت الان از این شکل در آمده است.