Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب : 11273
 

خسارت ۱۶۱ میلیارد ریالی آنفلوآنزای مرغی در قم
مدیر صندوق بیمه کشاورزی قم گفت: آنفلوآنزای مرغی در سال زراعی جدید در قم بیش از ۱۶۱ میلیارد و ۵۱۸ میلیون ریال خسارت به مرغداران این استان تحمیل کرد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
خسارت ۱۶۱ میلیارد ریالی آنفلوآنزای مرغی در قم
مسعود ظفری با اشاره به خدمات صندوق بیمه کشاورزی استان قم گفت: این صندوق در حال حاضر ۱۶۲ محصول را با بیش از ۱۲۰۰ نوع گزینه بیمه‌ای تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه از زمان تأسیس این صندوق بیش از ۳۳ سال می‌گذرد، ابراز داشت: با توجه به خدماتی که توسط صندوق بیمه کشاورزی ارائه می‌شود، این صندوق دومین صندوق فعال در جهان است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی قم در ادامه عنوان کرد: بر اساس تصمیم گیری‌های صورت گرفته بین ۵۰ تا ۷۰ درصد حق بیمه کشاورزان توسط دولت و مابقی هم از خود کشاورز دریافت می‌شود.

پرداخت تمامی مطالبات بیمه‌گزاران در بخش زراعت و باغبانی

وی ادامه داد: دولت طی چند سال اخیر به دلیل مشکلات مالی نتوانسته سهم بیمه خود را پرداخت کند که همین امر باعث شد تا بازپرداخت خسارت به کشاورزان با مشکلاتی مواجه شود.

ظفری در عین حال افزود: طبق تصمیم گیری‌های صورت گرفته و تعیین محلی برای تأمین اعتبار، صندوق، از دی‌ماه سال گذشته تقریبا تمامی مطالبات بیمه گزاران در بخش زراعت و باغبانی بابت غرامت متعلقه را پرداخت کرده و بخش اعظم مطالبات دام و طیو بویژه کلیه غرامت طیور معدومی از انفلوآنزای فوق حاد را به بهره‌برداران و بیمه‌گزاران پرداخت کرده است.

وی در ادامه به آمار سال زراعی گذشته اشاره و ابراز داشت: طی سال زراعی گذشته پنج هزار و ۱۹ مورد بیمه‌ای در بخش زراعت، باغات، دام و طیور، مراتع، زنبور عسل و آبزیان صورت گرفته است که در این بین سهم بیمه کشاورزان بیش از ۲۸ میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۴۴۴ ریال بود.

پرداخت ۳ هزار و ۹۱۱ مورد خسارت در سال زراعی ۹۴-۹۵

مدیر صندوق بیمه کشاورزی قم سهم بیمه دولت را هم ۶۲ میلیارد و ۵۹۵ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۵۰۰ ریال عنوان کرد و گفت: در سال زراعی ۹۴- ۹۵ طبق برآوردهای صورت گرفت در بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری سه هزار و ۹۱۱ مورد خسارت گزارش شد که به این تعداد بعد از بررسی‌های صورت گرفته ۲۳۷ میلیارد و ۷۵۵ میلیون و ۴۲۲ هزار ریال خسارت پرداخت شد.

وی همچنین به خسارت در بخش طیور قم به دلیل بیماری آنفلوآنزای مرغی اشاره کرد و گفت: در سال زراعی ۹۴- ۹۵ تعداد ۴۳ واحد مرغداری با آنفلوآنزای مرغی درگیر شدند که از این تعداد ۳۸ واحد تحت پوشش بیمه قرار داشتند.

معدوم سازی بیش از ۲ میلیون قطعه مرغ

ظفری با بیان اینکه آنفلوآنزای مرغی در سال گذشته منجر به معدوم سازی ۲ میلیون ۱۷۹ قطعه مرغ شد، گفت: طی سال گذشته بیش از ۱۷۱ میلیارد ریال خسارت به مرغداران استان قم پرداخت شد.

وی به بیماری آنفلوآنزای مرغی در سال ۹۶- ۹۵ هم اشاره کرد و گفت: در این سال زراعی هم ۳۲ واحد درگیر این بیماری شدند که از این تعداد ۲۵ واحد تحت پوشش بیمه قرار داشتند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان قم ادامه داد: آنفلوآنزای مرغی در سال زراعی جدید منجر به معدوم سازی دو میلیون و ۴۴۱ هزار و ۳۱۴ قطعه مرغ و پرداخت بیش از ۱۶۱ میلیارد و ۵۱۸ میلیون ریال خسارت به مرغداران شد.