Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۳
کد مطلب : 10343
 

مشکلات صنعت مرغداری گلستان،حاصل صدور مجوزهای بی‌رویه
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری گلستان با اشاره به مشکلات صنعت مرغداری این استان، صدور مجوزهای بی‌رویه در دولت پیش را علت اصلی بروز این مشکلات دانست.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
مشکلات صنعت مرغداری گلستان،حاصل صدور مجوزهای بی‌رویه
«یوسف بسنجیده» امروز (دوشنبه 28 دی‌ماه) در نشست بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولید مرغ گوشتی شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: صدور مجوز برای واحدهای پرورش مرغ گوشتی گلستان در سال‌های 84 تا 92 چهار و نیم برابر افزایش یافت.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون بیش از 900 واحد تولید مرغ گوشتی با ظرفیت جوجه‌ریزی 29 میلیون قطعه در هر دوره با تولید افزون بر 165 هزار تن در سال فعال است، گفت: تنها 30 درصد تولید مرغ این استان به مصرف داخلی می‌رسد و بقیه به استان‌های دیگر یا به خارج صادر می‌شود.

بسنجیده خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید و مسئولان استان گلستان تلاش زیادی برای برطرف کردن و یا کاهش مشکلات فعلی صنعت مرغداری انجام دادند که یک نمونه آن صادرات حدود 50 هزار تنی مرغ بوده است.

وی با اشاره به سرانجام رسیدن برجام، پیش‌بینی کرد که با رفع تحریم‌ها، صادرات مرغ رونق بیشتری می‌گیرد اما تا فراهم شدن شرایط باید نسبت به مدیریت تولید برحسب نیاز بازار و صادرات اقدام شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری گلستان خاطرنشان کرد: در چند روز آینده کارگروه ویژه‌ای مشکلات صنعت مرغداری به‌ویژه بحث تسهیلات بانکی و معوقات آنان را بررسی می‌کند.

معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این نشست با بیان این‌که این شهرستان سهم بسزایی در تولید مرغ استان دارد، بر ضرورت توجه ویژه به برطرف کردن مشکلات صنعت مرغداری گنبدکاووس تأکید کرد.

«محمد حمیدی» استمهال تسهیلات بانکی، اختصاص تسهیلات تکلیفی با کارمزد پایین، توقف صدور مجوز جدید و مساعدت در گازرسانی به واحدهای تولیدی را از مهم‌ترین نیازهای صنعت مرغداری گنبدکاووس دانست و گفت: در شرایط فعلی مدیریت تولید با افزایش کیفیت مرغ و نیز صادرات از راهکارهای مناسب برای برطرف کردن مشکلات تولیدکنندگان مرغ می‌باشد.

وی افزود: در صورت امکان می‌توان یارانه‌ای را که دولت برای خرید تضمینی مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام پرداخت می‌کند را به تولیدکنندگان داد تا مشکلات آنان برطرف شود.

حمیدی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ در این شهرستان 45 هزار ریال است اما تولیدکنندگان مرغ زنده را کیلویی 30 هزار ریال می‌فروشند.

به گزارش ایسنا، در این نشست دو تن از معاونین رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان و برخی تولیدکنندگان مرغ گنبدکاووس نیز نقطه نظرات و مشکلات خود را بیان کردند.