Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۱
کد مطلب : 11464
 

داستان تخم مرغ ها
مرجع : خبرگزاری مهر
 
داستان تخم مرغ ها
تخم مرغ از محصولات مهمی است که این روزها با نوسانات قیمت و موانع موجود برای صادرات مورد توجه بیشتری قرار گرفته. برای هر ایرانی مصرف سرانه تخم مرغ ۱۱ کیلوگرم عنوان می شود بنابراین نیاز ما به این محصول در سال ۸۵۰ هزارتن خواهد بود، این در حالی است که سالانه حدود ۹۶۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید می شود و با احتساب تولیدات بومی و محلی این آمار تا یک ملیون تن هم می رسد. بدین ترتیب با حدود ۱۶۰ هزارتن مازاد محصول مواجه هستیم که نیاز به صادرات این محصول را به طور جدی مطرح میکند. اواخر سال گذشته مصاحبه ها حاکی از وجود صادرات به ١٠ کشور و امید به ریل گزاری بیشتر در این زمینه بود، اما از ابتدای سال تاکنون فقط حدود ٣ هزار تن صادرات انجام شده که یکی از دلایل آن حضور رقبایی مثل ترکیه عنوان می شود.
آقای معصومی یکی از فعالان عرصه تولید و بسته بندی تخم‌مرغ میگوید: کشور ما در زمینه تولیدات تخم مرغ با رویکرد خودکفایی عمل میکند و برنامه ای برای صادرات ندارد. با وجود اینکه از نظر ظرفیت تولید کاملا پتانسیل این امر در تولیدکنندگان وجود دارد اما با توجه به نبود ثبات در امر صادرات اعتماد کشورهای وارد کننده کم می‌شود. برتری ترکیه در صادرات تخم‌مرغ به دلیل سیاست‌گذاری کلان این کشور برای صادرات این محصول است که با کوچکتر و کم وزن کردن آن قیمت را پایین می‌آورد و این دلایل باعث میشود تا وارد کننده‌هایی مثل عراق یا قطر ترجیح بدهند از ترکیه وارد کنند.
آقای کربلایی هم که سال هاست در این حوزه فعالیت میکند معتقد است که علی رغم دست به گریبان شدن تعدادی از مرغداری ها با بحران بیماری آنفولانزا و معدوم شدن تعداد زیادی مرغ در سال گذشته، این موضوع نتوانست خللی در تامین مصرف داخلی ایجاد کند. او می گوید با مدیریت و حمایت درست میتوان حتی تولید را بیشتر کرد و به طو جدی به صادرات پرداخت.
با این تفاسیر در صورت نبود صادرات تولید کنندگانی که پتانسیل تولید بیشتر را دارند مجبورند تولید را کم نگه دارند و چه بسا تولید تخم مرغ را به طور کلی کمتر کنند. این امر میتواند به تعداد قابل توجهی نیروی کار مشغول در این صنعت آسیب بزند و تولید کنندگان را مایوس کند.