داخلی     آرشيو گفتگو     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب : 9655
 

عضو هیات مدیره انجمن طیور ایران: عدم ثبات قیمت ها موجب نارضایتی در بازار شده است
عضو هیات مدیره انجمن طیور ایران اعتقاد دارد عدم ثبات قیمت ها نظم بازار را برهم زده است.
مرجع : خبر آنلاین
 
عضو هیات مدیره انجمن طیور ایران: عدم ثبات قیمت ها موجب نارضایتی در بازار شده است
فریده عنایتی: مرغ و تخم مرغ گران می شود، مصرف کننده ناراضی است، همین محصول ارزان می شود، صدای تولید کننده در می آید. شاید این دو محصول جز محصولاتی باشد که بیشتر با سفره غذای ایرانی ها در ارتباط است و به همین دلیل همیشه در یک طرف ماجرا عده ای ناراضی هستند. در مورد وضعیت مرغ و تخم مرغ و نقش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در وضعیت تشکل ها و رضایت مصرف کننده و تولید کننده با مهدی معصومی اصفهانی، نماینده کمیسیون بین المللی تخم مرغ در ایران، رئیس هیات مدیره انجمن تحم مرغ شناسنامه دارد، عضو هیات مدیره انجمن صنایع طیور ایران گفتگو کردیم.

وقتی یک تولید از ارز دولتی و سوخت سوبسیدی استفاده می کند، چرا باید کالای خود را صادر کنند؟
پرداخت یارانه در جهت حمایت از تولید کنندگان و به ویژه تولیداتی است که حرفه اقتصادی بالا و رغبت کمی برای سرمایه گذاری دارد. بنابراین پرداخت یارانه نمی تواند منافاتی با صادرات داشته باشد. چرا که صادرات علاوه بر حمایت داخلی به عنوان مجرایی برای سر ریز تولید داخلی در دوره هایی که تولید بالاتر از حد نیاز باشد، می تواند عمل کند.

چرا هم تولید کننده و هم مصرف کننده از قیمت مرغ و تخم مرغ ناراضی هستند؟
علت در عدم ثبات قیمت و صعود و سقوط آن در تبعیت از مکانیزم های عرضه و تقاضا است که در دوره ای تولید کننده و در دوره ای دیگر مصرف کننده را ناراضی می کند. چاره آن هم باز بودن دایم مسیر صادرات و انبارداری و جمع آوری محصول در دوره های افزایش تولید و توزیع آن در دوره های کاهش تولید است تا بتوان به یک عرضه متناسب با تقاضا در یک بازه زمانی بلند مدت رسید. متاسفانه می بینید که تصمیم گیری ها در بطن بخش خصوصی پراکنده است. چنانچه تشکل های بخش خصوصی بتوانند حول محور خواسته های اصلی و کلان خویش به یک جمع و صدای واحدی برسند، ضمن تقویت آنها قدرت مذاکره و چانه زنی در راستای نیل به اهداف خویش امکان پذیرتر خواهد شد.