داخلی     آرشيو گفتگو     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۸
کد مطلب : 9667
 

زیرساخت تولید مرغ با استاندارد دیگر کشورها، در ایران وجود ندارد
پایه اصلی صنعت مرغداری ایران برای مصرف داخلی است. چیزی حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار مرغ و ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ برای مصرف داخل در کشور تولید می شود.
مرجع : ائتلاف برای فردا
 
زیرساخت تولید مرغ با استاندارد دیگر کشورها، در ایران وجود ندارد
به گزارش صدای اقتصاد بازار مرغ چند وقتی می شود که دچار نوسان شده است. قیمت مرغ تا ۸ هزار تومان بالا رفت و صدای مصرف کننده در آمد و حتی وزیر جهادکشاورزی هم این قیمت را مطلوب ندانست. در مورد وضعیت مرغ، قیمت آن و بحث صادراتش به روسیه با مهدی معصومی اصفهانی، رییس انجمن تولیدکنندگان تخم مرغ های شناسنامه دار، عضو هیات مدیره انجمن ملی طیور ایران، نماینده کمیسیون بین المللی تخم مرغ در ایران گفتگو کردیم.

چند وقت گذشته، مساله ای که در بخش مرغ و تخم مرغ گفته می شود، مازاد تولید آن است. از طرفی صادرات راه حل ایجاد تعادل در این بازار گفته می شود. به نظر شما، راه حل ایجاد تعادل در بازار داخل چیست؟

پایه اصلی صنعت مرغداری ایران برای مصرف داخلی است. چیزی حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار مرغ و ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ برای مصرف داخل در کشور تولید می شود. اما در ماه های مختلف، میزان مصرف این محصولات بالا و پایین می رود. به همین دلیل بحث صادراتی که گفته می شود، برای مازاد تولید در ماه هایی است که در بازار داخل، مصرف و تقاضا کم است. بنابراین به این شکل نیست که در کشور تولید با هدف صادرات انجام گرفته باشد. صادرات تنها ابزاری برای ایجاد تعادل در ماه های کم مصرف در کشور است.

بنابراین زمانی که صحبت از مازاد تولید می شود، مربوط به کل سال نمی شود. تنها چند ماه را در بر گرفته است؟

بله. پیشنهاد ما این است که ۱۰ درصد از میزان تولید مرغ و تخم مرغ آزاد گذاشته شود تا هر وقت نیاز بود صادرات است، بدون مشکل انجام شود. البته به شرطی که ثبات قیمت وجود داشته باشد. مشکل بازار این است که ثبات قیمت وجود ندارد. زمانی که قیمت پایین است، تولید کننده ناراضی است و زمانی که قیمت بالا می رود، صدای مصرف کننده در می آید. اما به صورت یک نمودار خطی کلا صنعت مرغ داری، صنعت سودآوری است، چرا که سی ساله پابرجاست و اصولا هم مصرف کننده راضی است. تنها در مواقعی که قیمت ها ارزان می شود، متوجه ارزانی آن نمی شود و وقتی قیمت ها بالا می رود، تصور می کند، گرانی بیش از حد رخ داده است. اگر بتوانیم راهکاری پیدا کنیم تا قیمت ها در طول سال ثابت بماند، دیگر هیچ کدام از طرفین ناراضی نخواهند بود. معدل قیمت مرغ و تخم مرغ بسیار بسیار پایین تر از تمام مواد غذایی پروتئینی سبد خانوارها است.

پس باید راهکاری انعطاف پذیر وجود داشته باشد تا زمانی که بازار با مازاد تولید مواجه می شود، این مازاد را صادر کند؟

بله.

در روزهای آخر سال مشاهده شد که قیمت مرغ افزایش پیدا کرده است. این افزایش ناشی از چه مسایلی بود؟

زمانی که بیش از یک مدتی قیمت ها پایین نگه داشته شود، طبیعتا گله ها حذف می شوند و میزان تولید ناخودآگاه پایین می آید. بنابراین چون تولید کم می شود، قیمت ها افزایش پیدا می کند. اما این موقتی است و دوباره قیمت ها پایین خواهد آمد. ولی متاسفانه امسال قیمت ها به طور متوسط خیلی پایین بود. در بسیاری از موارد، تولیدکنندگان زیان کردند. اما به جهت زیان هایی که مرغدارها در طول شش ماه گذشته متقبل شده اند، قیمت باید افزایش پیدا کند تا این ضرر جبران شود. البته این افزایش قیمت، در دراز مدت اتفاق نمی افتد. همچنین تولیدکننده و مصرف کننده باید بدانند که قیمت ها در طول سال تغییر می کند. همان طور که قیمت پرتقال در اواسط تابستان با اواسط زمستان متفاوت است، قیمت مرغ هم در طول سال تغییر می کند. چون فصلی است. در مقاطعی مصرف بالا و پایین می شود و قیمت را با نوسان مواجه می کند.

به نظر شما تا عید قیمت ها به حالت قبلی برمی گردد؟

به قیمت قبلی نباید برگردد. چرا که آن قیمت زیان آور بود و مرغداری ها ضرر می دیدند. آن قیمت بیش از حد ارزان بود. همان قیمت باعث شد تا صنعت ضرر ببیند و تولید کاهش پیدا کند.

در بحث صادرات گفته می شود که روسیه بازار خوبی برای صادرات است و ایران می تواند این بازار را بدست آورد. جدا از اینکه بروکراسی ها و مجوزها اجازه صادرات محصولاتی مثل مرغ و تخم مرغ به روسیه را می دهد یا نه، آیا مرغ و تخم مرغ ایرانی دارای کیفیتی است تا به بازار های روسیه راه پیدا کند؟

در کشور مرغ و تخم مرغ برای صادرات تولید نمی شود. اما کشورهای مختلف علاقه مندی و استانداردهای خاص خود را برای مصرف محصولات مختلف دارند. برای مثال روسی ها مرغ یک کیلویی را می پسندند و اما در کشور، مرغ با وزن سه کیلو مورد علاقه مصرف کننده است.

این تفاوت در وزن ها، ربطی به کیفیت محصول دارد؟

این موضوع یک بحث دیگری است. اما اگر بخواهیم برای صادرات تولید کنیم، باید روش های تولید را تغییر بدهیم. اما باید توجه داشت که در کشور زیرساختی ایجاد نشده تا مرغی با استاندارد دیگر کشورهای تولید شود. طبیعتا امروز هم نمی توانیم با این روش مرغی به روسیه صادر کنیم. البته به این معنی نیست که کیفیت مرغ ایرانی خوب یا بد است. بلکه به سلیقه کشورها و جامعه برمی گردد.