Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : 10667
 

صادرات تخم‌مرغ متوقف شده است/ قدرت رقابت نداریم
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ در سال جاری بسیار کم شده است، گفت: ترکیه و پاکستان با قیمت کمتر از ایران تخم‌مرغ را در بازارهای منطقه عرضه می‌کنند و ما قدرت رقابت با آنها را به لحاظ قیمت نداریم.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
صادرات تخم‌مرغ متوقف شده است/ قدرت رقابت نداریم
ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: در صادرات تخم‌مرغ قدرت رقابت با ترکیه و پاکستان را نداریم و این کشورها با قیمت پایین بازار منطقه را در دست گرفته‌اند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: ترکیه با توجه به مشوق‌های صادراتی هر کیلوگرم تخم‌مرغ را با قیمت حدود 2 هزار تومان صادر می‌کند.

نبی‌پور با بیان اینکه قیمت عرضه تخم‌مرغ صادراتی ما حدود 2500 تومان است، اظهار داشت: این در حالی است که به دلیل مازاد تولید تخم‌مرغ در کشور، هر کیلو تخم‌مرغ را با هزار تومان زیر قیمت تمام شده عرضه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای ایجاد تعادل در قیمت، سالانه باید حداقل 100 هزار تن تخم‌مرغ صادر شود، بیان داشت: در دو هفته گذشته صادرات تخم‌مرغ به دلیل عدم رقابت‌پذیری از نظر قیمت متوقف شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: البته کیفیت تخم‌مرغ پاکستانی با تخم‌مرغ ایرانی اصلا قابل مقایسه نیست اما از آنجا که قیمت تمام شده تخم‌مرغ آنها پایین‌تر از تخم مرغ تولیدی ما است این کشور در صادرات تخم‌مرغ به افغانستان جای ما را گرفته است.

نبی‌پور بیان داشت: از ابتدای امسال صادرات تخم‌مرغ به شدت کاهش یافته و به جرات می‌توان گفت که تا امروز کمتر از 2 هزار تن تخم‌مرغ صادر شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که سال گذشته هم مشکل قیمت تمام شده و قیمت صادراتی وجود داشت و صادرکنندگان معتقد بودند امکان رقابت در بازارهای منطقه را ندارند، اما صادرات نسبت به سال 93 افزایش داشت، گفت: اگرچه سال گذشته با افزایش میزان صادرات تخم مرغ 94 هزار تن از این محصول صادر شد اما برنامه‌ریزی برای صادرات منجر به این موضوع نشد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: سال گذشته با بروز آنفلوانزای پرندگان در ترکیه متقاضیان خرید تخم‌مرغ، بخشی از تخم‌مرغ مورد نیازشان را از ایران خریداری کردند و همین مطلب باعث افزایش صادرات تخم‌مرغ ایران شد.