Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۱
کد مطلب : 11332
 

هنوز نتوانسته‌ایم بازارهای صادراتی را از ترکیه پس بگیریم/ افزایش مصرف مرغ به دلیل گرانی گوشت قرمز
یکی از مشکلاتی که صادرات مرغ را با خود درگیر کرده، موضوع بازارهای منطقه و حضور رقیب سرسختی مانند ترکیه است.
مرجع : ایانا
 
هنوز نتوانسته‌ایم بازارهای صادراتی را از ترکیه پس بگیریم/ افزایش مصرف مرغ به دلیل گرانی گوشت قرمز
به گزارش خبرنگار ایانا، بعد از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در ایران، مطابق قوانین بین‌المللی، به نوعی صدور محصولات مختلف طیور از کشور ممکن نبود؛ زیرا امکان سرایت آلودگی از این طریق وجود داشت. حال پس از گذشت چند ماه از آخرین گزارش آلودگی و پاکی مرغداری‌های ایران از آنفلوآنزا هنوز صادرات مرغ از سر گرفته نشده و همچنان تاجران ایرانی پشت درهای بسته مانده‌اند. زیرا ترکیه، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توانست بازارها را تصاحب کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی، امروز در گفت‌وگو با ایانا در این ارتباط گفت: اگرچه صادرات مرغ متوقف نیست، اما ترکیه در مدتی که ایران در آن بازارها حضور نداشت، حضور پیدا کرد و به این راحتی هم عقب‌نشینی نخواهد کرد.

محمدعلی کمالی، با اشاره به اینکه ترکیه از سال گذشته به شدت روی صادرات محصولات مختلف خود ازجمله تولیدات کشاورزی، برنامه‌ریزی کرده است، افزود: آنها در تمام شرایط، قوی‌تر از ایران وارد می‌شوند و تجار داخلی، کمتر توانایی رقابت با آنها را دارند.

به گفته وی، ترکیه در سال بیش از ۳۸۰ هزار تن صادرات مرغ به کشورهای مختلف دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی ادامه داد: درباره قطر، زمینه مناسبی برای صادرات داشتیم که متأسفانه به‌دلیل نامناسب بودن سیستم حمل و نقل هوایی ایران، این فرصت از ما گرفته شد. زیرا آنها طالب مرغ گرم بودند و صادرات این محصول نیز بدون هواپیما امکان‌پذیر نیست. گذشته از اینها نمی‌توان در حضور کشوری مانند ترکیه، از لحاظ قیمتی نیز در بازارهای اطراف رقابت کرد.

کمالی درباره وضعیت تولید داخلی بیان کرد: تا زمانی که قیمت گوشت قرمز بالا باشد، مازاد قابل توجهی در مرغ اتفاق نمی‌افتد. به عبارتی با نرخ‌های بالایی که گوشت قرمز دارد، کشش برای مصرف مرغ از طرف مردم افزایش یافته است. با این حال، هنوز بزرگ‌ترین دغدغه مرغداران، قیمت بالای جوجه است و اگر ادامه‌دار باشد، بسیاری از تولیدکنندگان را از میدان خارج می‌کند.