Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب : 11152
 

ارزیابی چهار هزار پرنده از لحاظ آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در زنجان
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: در طول امسال، طیور و پرندگان استان زنجان برای مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت بیش از دو هزار و ۷۰۰ نمونه‌برداری و بیش از چهار هزار آزمایش قرار گرفته‌اند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
ارزیابی چهار هزار پرنده از لحاظ آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در زنجان
محمد رشید کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در راستای پیشگیری از این بیماری، نظارت و پایش مستمر در دستور کار اداره‌کل دامپزشکی استان قرار دارد. در واقع موضوع آنفلوانزای پرندگان باید جدی گرفته شود و با توجه به بازرسی‌های صورت گرفته توسط دامپزشکی استان زنجان، تاکنون مورد مشکوکی در زنجان مشاهده نشده است.
این مسوول با تاکید بر اینکه نمی‌توان پایشی را که در بخش طیور صنعتی انجام می‌شود، با همان دقت در بخش طیور سنتی انجام داد، ادامه داد: آنفلوانزا بین انسان و حیوان مشترک است و طعمه آن پرندگان هستند. در حال حاضر نیز با توجه به این بیماری، صید پرندگان ممنوع است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر مرغ‌داری‌های زنجان عاری از آنفلوانزای پرندگان است و طبق بررسی‌های صورت گرفته هیچ‌گونه موردی از این نوع بیماری مشاهده نشده است؛ در واقع از ابتدای امسال تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان زنجان مشاهده نشده و همزمان با نمونه‌برداری از مرغ‌داری‌ها و نیز مناطق زیست پرندگان، گروه‌های دامپزشکی استان بر سلامت مرغ‌ها و پرندگان کشتار شده نظارت می‌کنند.