Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : 11166
 

کشف ویروس آنفلوآنزای پرندگان در چهار منطقه جدید
ویروس آنفلوآنزای پرندگان که هرساله با سویه‌های جدید وارد کشور شده و بیشتر از طریق پرندگان مهاجر شیوع می‌یابد، اکنون چهار کانون تازه را درگیر کرده است.
مرجع : ایانا
 
کشف ویروس آنفلوآنزای پرندگان در چهار منطقه جدید
به گزارش خبرنگار ایانا، دهه ابتدایی آذرماه بود که رئیس سازمان دامپزشکی کشور از معدوم‌سازی بیش از ۵۱۳ هزار قطعه طیور به‌دلیل شیوع آنفلوآنزا خبر داد. این موضوع مربوط به زمانی بود که این بیماری به‌تازگی وارد کشور شده و تنها واحدهای تخم‌گذار منطقه ملارد شهریار را درگیر کرده بود.

حال با گذشت زمان و طی مدتی حدود یک ماه، کانون‌های آنفلوآنزا افزایش یافته و اکنون رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از کشف این ویروس در چهار منطقه جدید می‌گوید. این در حالی است که طبق گفته نمایندگان بخش خصوصی، به‌دلیل گسترش بیماری، صادرات تخم‌مرغ به صفر رسیده و تاکنون درگیری یک واحد گوشتی در استان مازندران نیز گزارش شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان‌های قزوین و گلستان و در دو تالاب میانکاله و میقان گزارش شده است.

مهدی خلج با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا در استان‌های تهران، کرمانشاه و قم با تلاش ادارات دامپزشکی، استاندارها و پرورش‌دهندگان طیور مهار شده است، افزود: بر اساس گزارش بازرسان دامپزشکی یک واحد مرغداری در قزوین و یک واحد نیز در استان گلستان به ویروس آنفلوآنزای H۵N۸ آلوده شده است.

وی بیان کرد: از آنجا که پرندگان مهاجر عامل اصلی انتقال بیماری هستند کارشناسان سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست در مشاهدات و نتایج آزمایش ها از دو تالاب میانکاله در استان گلستان و تالاب میقان در استان مرکزی، وجود این بیماری اثبات شده است.

خلج ادامه داد: به‌منظور مدیریت و جلوگیری از انتشاری بیماری، مأموران سازمان حفاظت محیط زیست در تمام تالاب‌ها و آب‌بندهای کشور مستقر شده اند تا در صورت مشاهده علائم بیماری و تلفات پرندگان وحشی موارد را به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند.

وی عنوان کرد: ماموران سازمان حفاظت محیط زیست در صورت مشاهده لاشه پرندگان وحشی، لاشه را جمع‌آوری می‌کنند تا مورد هجوم حیوانات گوشتخوار قرار نگیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: صیادان از شکار پرندگان وحشی مهاجر خودداری کنند و مردم نیز این پرندگان را از بازارهای محلی به‌ویژه در استان‌های گلستان و گیلان خریداری نکنند.

خلج تأکید کرد: مرغداری نیز به محض مشاهده بیماری در واحد پرورشی، موارد را به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند.

وی اظهار داشت: مرغداران به هیچ وجه از ماشین مشترک برای حمل تخم مرغ و گوشت مرغ و یا نهادهای دیگر مثل کود و آب استفاده نکنند و با رعایت این نکات انتشار و تلفات بیماری را به حداقل برسانند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: در کشور ما تنوع طیور بومی زیاد است و با وجود ۱۰۰ مرکز عرضه پرنده زنده صید غیرمجاز پرندگان وحشی و تراکم بالای مراکز صنعتی پرورش مرغ مدیریت و کنترل دقیق‌تری باید برای جلوگیری از انتشار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شود.

خلج از مصرف‌کنندگان خواست تخم‌مرغ و گوشت مرغ را از مراکز مجاز خریداری و بدون نگرانی مصرف کنند.

وی همچنین گفت: ناظران سازمان دامپزشکی در کشتارگاه‌ها و مرغداری‌ها حضور دارند و پیش از کشتار مرغ‌ها را معاینه می‌کنند و برای کشتار و حمل گواهی بهداشتی صادر می‌کنند.

خلج در پایان افزود: تاکنون موردی از ابتلای انسان به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد H۵N۸ در جهان گزارش نشده است، اما باید برای جلوگیری از احتمال عبور این بیماری از پرنده به انسان جانب احتیاط رعایت شود.