Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۴
کد مطلب : 9955
 

صادرات پای مرغ ایران متوقف شد!
دبیر انجمن ملی طیور ایران گفت: با سخت‌گیری‌های بهداشتی چین حدود ۶ ماه است که پای مرغ تولیدی کشور به‌میزان ۱۵هزار تن در سردخانه‌ها باقی مانده است.
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
صادرات پای مرغ ایران متوقف شد!
دبیر انجمن ملی طیور ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: با سخت‌گیری‌های بهداشتی چین حدود 6 ماه است که پای مرغ تولیدی کشور به‌میزان 15هزار تن در سردخانه‌ها باقی مانده است.
صادرات پای مرغ ایران متوقف شد!
سعید انصاری فرد با اعلام این خبر، افزود: اخیراً نامه‌نگاری‌های متعددی بین سازمان دامپزشکی و انجمن برای امکان صادرات پای مرغ ایران به چین به‌عنوان بزرگترین وارد کننده این محصول انجام شده و این سازمان نیز نامه نگاری‌های لازم برای تحقق این امر با مقامات چینی انجام داده، اما این کشور هنوز پاسخی نداده است.

وی خاطرنشان کرد: برای صادرات این محصول به چین باید موافقت‌نامه بهداشتی بین دو کشور ایجاد شود تا زمینه صادرات پای مرغ کشور که هم اکنون به‌دلیل سخت گیری‌های چین در سردخانه‌های ایران انباشته شده، فراهم شود.

دبیر انجمن ملی طیور ایران ادامه داد: در گذشته صادرات پای مرغ ایران به این کشور از طریق ویتنام و به‌صورت قاچاق ارسال می‌شد اما اخیراً این کشور سخت گیری‌هایی انجام می‌دهد که امکان صادرات محصول ما به‌شکل قبل وجود ندارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 15هزار تن پای مرغ در سردخانه‌های کشور به‌صورت منجمد ذخیره شده است که این امر هزینه‌های نگهداری به مرغداران تحمیل کرده است.

انصاری فرد تأکید کرد: هرکیلوگرم پای مرغ صادراتی 800 تا 1000 تومان به فروش می‌رسد که در 6 ماه اخیر در انبار‌ها باقی مانده است.

وی بیان داشت: در صورتی که موافقت‌نامه‌ای بین ایران و چین برای صادرات محصولات دامی منعقد شود با فرآوری و ناخن‌کشی این محصول امکان افزایش ارزش افزوده پای مرغ فراهم می‌شود.

انصاری فرد یادآور شد: این محصول در کشور چین مصرف دارویی و غذایی دارد و به‌طور معمول عمده پای مرغ کشور به چین صادر می‌شود که در ماه‌های اخیر در روند آن اخلال ایجاد شده است.

وی در پایان درباره مصرف پای مرغ در کشور گفت: مصرف پای مرغ در کشور در مقایسه با میزان تولید ناچیز است و عمده پای مرغ تولیدی صادر می‌شود.