Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۳
کد مطلب : 9999
 

طلسم 44 روزه صادرات تخم‌مرغ ادامه دارد
با وجود باز شدن مرزهای عراق به عنوان نخستین مشتری محصولات کشاورزی ایران، به گفته مرغداران هنوز تخم‌مرغی به این کشور صادر نشده و طلسم 44 روزه صادرات این محصول پروتئینی همچنان ادامه دارد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
طلسم 44 روزه صادرات تخم‌مرغ ادامه دارد
پس از اعلام شیوع آنفلوآنزای طیور در یکی از روستاهای استان مازندران از سوی سازمان دامپزشکی، عراق واردات مرغ، تخم مرغ و فرآورده‌های گوشتی از ایران را ممنوع اعلام کرد که البته پس از حدود یک ماه، سازمان دامپزشکی کشور و سازمان بهداشت جهانی دام پاک شدن ایران از این بیماری را اعلام کردند.

با رایزنی‌های مجدد راه برای صادرات دوباره این محصولات به کشورهای مختلف مانند عراق باز شد، چرا که با توافق مسئولان دولتی دو کشور ممنوعیت صادرات محصولات پروتئینی به عراق برداشته شد و جهانبخش سنجابی شیرازی، دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از رفع ممنوعیت صادرات محصولات پروتئینی به این کشور از پنجم آگوست خبر داد.

همچنین حسن رکنی، معاون وزیر کشاورزی اظهار کرد که طی چند روز گذشته دولت عراق رسما اعلام کرد محدودیت برای واردات از ایران برداشته شد و محموله‌های ایرانی در مرزهای استان کرمانشاه آماده صادرات به عراق هستند.

به گفته وی شرایط نسبتا مناسبی در بازار فرآورده‌های پروتئینی حاکم شده و اولین محموله صادراتی تخم‌مرغ در مرزهای عراق منتظر ارسال است.

اما به گفته رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار علیرغم تلاش مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای برداشته شدن ممنوعیت صادرات محصولات پروتئینی به عراق، هنوز صادرات تخم‌مرغ به این کشور انجام نشده و طلسم 44 روزه صادرات همچنان ادامه دارد.

وی به خبرنگار ایسنا گفت: تاجران تخم‌مرغ برای صادرات به عراق با شرایط جدیدی مواجه شده‌اند و باید تاییدیه‌های لازم را از سفارت عراق دریافت کنند و آنها در حال گذراندن این مراحل و دریافت تاییدیه‌های مورد نیاز هستند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: گرچه این شرایط جدید می‌تواند صادرات تخم‌مرغ به عراق را کاهش دهد و آن را کندتر از گذشته کند اما صادرکنندگان باید خود را با شرایط جدید وفق دهند و صبور باشند، چراکه مسلما در آینده شرایط مانند گذشته می‌شود و صادرات تخم‌مرغ به عراق طبق روال گذشته روان خواهد شد.

ترکاشوند اظهارکرد: گرچه طی این مدت صادرات محدود 1400 تا 1500 تنی به کشورهای مختلف مانند تاجیکستان و حتی عراق داشته‌ایم اما به عنوان مثال این صادرات به عراق به شرط این انجام‌ شده است که تاریخ بسته‌بندی محصول مربوط به پیش از اعلام ممنوعیت دولت این کشور بوده باشد و پس از آن موردی نداشته‌ایم.