داخلی     آرشيو خبر     مرغ مادر
Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۶
کد مطلب : 12259
 

رئیس سازمان امور عشایر؛
نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم/سرما به دام عشایر خسارت نزد
رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه عشایر ۲۵ درصدگوشت قرمز کشور را تامین می کنند، گفت: نگرانی بابت تامین گوشت قرمز در ایام نوروز نداریم.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم/سرما به دام عشایر خسارت نزد
کرمعلی قندالی در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود با اشاره به بحران آب و بروز خشکسالی در کشور گفت: علی رغم کاهش نزولات جوی و بحران خشکسالی به عنوان یک پدیده تاثیرگذار در زندگی عشایر، تشکلها و اتحادیه های عشایری با کمک شرکت پشتیبانی امور دام سعی در تامین نهاده های دامی با قیمت مناسب داشتند و تاکنون ۲۱۰ هزار علوفه دامی در سراسر کشور توزیع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در کشور افزود: این بیماری خسارتی به طیور عشایر وارد نکرد و فقط مزارع صنعتی درگیر آن بودند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما سالانه ۹.۵ میلیون دام را از طریق عشایر پروار و وارد بازار می کنیم، افزود: تولیدات عشایر هم اکنون ۲۰۰ هزار تن است که ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور را در بر می گیرد؛ ما نگرانی بابت گوشت قرمز در ایام نوروز نداریم و فقط نگران تاخیر در زمینه توزیع گوشت در بازارها هستیم.

به گفته وی: با تسهیلاتی که به عشایر پرداخت شده عمده استان ها وارد میدان شده و دام ها پروار بندی شده اند و جای هیچگونه نگرانی بابت کمبود گوشت قرمز نیست.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اسکان برخی از عشایر و تغییر شغل این افراد اظهارداشت: بحث اسکان اولویت ما نیست اما یک ضرورت محسوب می شود. خانواده هایی که تمایل به اشتغال جدید دارند، اسکان داده می شوند اما منابع کشور اجازه افزایش قیمت را به عشایر نمی دهد و این قشر سالیان بسیاری است که جمعیتشان ثابت مانده ضمن اینکه تغییر منشاء از دامداری مبنی بر کوچ به دامپروری و کشاورزی اتفاق می افتد اما وظیفه ما حمایت از کوچندگان است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما امروز بالای ۶۰ درصد آب آشامیدنی سالم را در سامانه عرضه می کنیم، گفت: در زمینه ذخیره گوشت قرمز، صنایع دستی، تولیدات عشایری، گردشگری و اشتغال زنان، عشایر را مورد حمایت قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه در سرمای اخیر خسارتی به دامهای عشایر وارد نشده است، گفت: سامانه اطلاع رسانی به سرعت اوضاع جوی را به عشایر منعکس کرد که باعث شد در این زمینه تلفاتی نداشته باشیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بر اساس گزارشاتی که از استان ها رسیده در سال جاری ۱۱۳ پروژه با اعتبار حدود ۸ میلیارد تومان به مناسبت دهه فجر در سطح کشور افتتاح می شود و ۶ هزار خانوار از خدمات زیرساختی استفاده خواهند کرد و ۱۶۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد شد.

قندالی با اشاره به تسهیلات اختصاص یافته توسط دولت افزود: در بحث تسهیلات و کمک دولت از محل مدیریت بحران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با سود ۴ درصد در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و در راستای اهداف مصوب، بالای ۸۰ درصد جذب شده است.

به گفته رئیس سازمان امور عشایر کشور: ۱۵۰ میلیارد تومان نیز برای سال ۹۶ با همان سود مصوب شد که تا سال ۹۷ تخصیص پیدا خواهد کرد ضمن اینکه تاکنون ۱۱۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تامین ذخیره گوشت قرمز جذب شده است.