Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب : 8612
 

گام جدید برای ساخت واکسن جهانی آنفلوآنزا
یافته‌های جدید محققان انگلیسی شاید بتواند گام جدیدی به سوی ساخت یک واکسن جهانی آنفلوآنزاعلیه گونه‌های جدید مرغی و خوکی باشد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
گام جدید برای ساخت واکسن جهانی آنفلوآنزا
به گزارش ایسنا، برای چندین دهه، دانشمندان به دنبال کلید تولید واکسن برای جلوگیری از همه انواع آنفلوانزا بودند.
واکسنهای کنونی تنها رایج‌ترین گونه‌های آنفلوآنزا را با تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید پادتنهایی در برابر عفونت، هدف قرار می‌دهند.
اما این واکسنها یک گام از ویروس که در حال تکامل است، عقبتر باقی می‌مانند.
اکنون با پژوهشی که بر روی شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی در سال 2009 انجام شد، ممکن است فصل سالانه آنفلوآنزا کاهش یافته و از بیماریهای همه‌گیر در آینده جلوگیری شود.
محققان امپریال کالج لندن از این شیوع به عنوان یک تجربه منحصر به فرد طبیعی برای بررسی دلیل بیمار شدن برخی افراد در زمانی که سایرین سالم مانده‌اند، استفاده کردند.
صدها کارمند و دانشجو نمونه‌های خون خود را پس از پایان همه‌گیری سال 2009 اهدا کرده و طی دو فصل بعدی شیوع آنفلوآنزا مورد ارزیابی قرار گرفتند.
دانشمندان دریافتند افرادی که بیمار نشده بودند، در آغاز فصل همه‌گیری از سلولهای ایمنی کشنده ویروس موسوم به سلولهای CD8 T بیشتری در خون خود برخوردار بودند.
به گفته دانشمندان، این یافته‌ها یک طرح برای واکسن جدیدی ارائه کرده که می‌تواند با تحریک بدن برای تولید این سلولها به منظور دفع ویروس عمل کند.
طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، آنفلوانزا سالانه بین 250 هزار تا 500 هزار تن را می‌کشد.
اعلان دانشمندان امپریال کالج لندن در پی ادعای محققان آمریکایی در مورد تولید احتمالی یک محافظ جهانی علیه ویروس کشنده آنفلوانزا بوده است.
محققان آمریکایی در ماه مه خبر دادند که واکسن ساخت شرکت Sanofi از شیوه‌ای استفاده می‌کند که همچنین امیدها را برای نسل جدیدی از واکسنها علیه بیماریهای دیگر را نیز افزایش داده است.