Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۷
کد مطلب : 11204
 

صدور 56 میلیارد ریال محصولات طیور از البرز به خارج از کشور
معاون بهبود تولیدات دامی استان البرز گفت: استان البرز با تولید بیش از ۹۰ هزار تن تخم مرغ در سال رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
صدور 56 میلیارد ریال محصولات طیور از البرز به خارج از کشور
فرهاد مشیر غفاری گفت: در سطح استان ۱۰۵ واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت هفت میلیون و ۶۶۸ هزار و ۶۴۳ قطعه در سال مشغول فعالیت هستند.

مشیرغفاری افزود: همچنین سالانه 20 هزار و 800 تن گوشت مرغ در این استان از طریق 202 واحد تولید کننده با ظرفیت سالانه چهار میلیون و 738 هزار و 725 قطعه تولید می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر فعالیت‌های بخش طیور در این استان تولید 2 میلیون قطعه پولت و 52 میلیون و 800 هزار قطعه تخم مرغ نطفه دار گوشتی و تخم گذار است.

معاون بهبود تولیدات دامی استان البرز با بیان اینکه سالانه یک میلیون و 400 هزار قطعه تخم مرغ مادر نطفه دار نیز در این استان تولید می‌شود، اضافه کرد: در سطح استان 35 واحد پرورش پولت با ظرفیت 2 میلیون و 834 هزار و 86 قطعه فعالیت می‌کنند.

مشیرغفاری خاطرنشان کرد: همچنین 10 واحد تولید مرغ مادر گوشتی با ظرفیت 377 هزار و 950 قطعه، سه واحد تولید مرغ مادر تخمگذار با ظرفیت 104 هزار قطعه و یک واحد تولید مرغ اجداد گوشتی با ظرفیت 38 هزار قطعه در البرز مشغول فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: همچنین هشت واحد کارخانه جوجه کشی با ظرفیت 16 میلیون و 900 هزار قطعه در این استان وجود دارند.

مشیرغفاری به صادرات محصولات طیور از این استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته پنج هزار قطعه پولت تخمگذار به کشور ارمنستان، 1488 تن تخم مرغ خوراکی به کشورهای عراق و افغانستان و 89 هزار و 60 قطعه جوجه یک روزه به کشور ارمنستان در مجموعه به ارزش ریالی 56 میلیارد ریال صادر شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی دولت از تولید طیور و تخم مرغ، افزود: کاهش سن کشتار و ارایه مرغ سایز، بازنگری فعالیت واحدهای تخمگذار در مناطق آسیب پذیر (ماهدشت) و افزایش جوجه ریزی واحدهای تولیدی از جمله این برنامه‌ها است.

این مسئول، عدم تامین سرمایه گذاری در قالب نقدینگی، عدم استفاده بهینه از ظرفیت‌های تولیدی و عوارض‌های دریافتی از واحدهای تولیدی را از مهمترین مشکلات در این بخش دانست.

وی همچنین از جمله برنامه‌های دولت برای افزایش تولید و اشتغال در این بخش را استفاده از اقلام کمتر رایج در تغذیه طیور در جهت کاهش وابستگی و استفاده از منابع داخلی در نهاده‌ها همچون ترتیکاله، سورگوم، کنجاله و سویا دانست.

مشیرغفاری اظهار داشت: از دیگر این برنامه‌ها بهبود راندمان شاخص‌های فنی و اقتصادی، توسعه مکانیزاسیون و نوسازی تجهیزات مرغداری‌ها و تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی است.