Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب : 9863
 

لزوم درجه‌بندی کیفی طیور توسط کشتارگاه‌ها
مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: محصولات تولید شده توسط کشتارگاه‌های طیور باید از نظر کیفی درجه‌بندی شوند تا مصرف‌کنندگان قدرت انتخاب داشته باشند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
لزوم درجه‌بندی کیفی طیور توسط کشتارگاه‌ها
مجید روحانی‌نژاد در جمع مدیران کشتارگاه‌های طیور استان با اعلام این مطلب، گفت: صنوف و به ویژه اصناف حوزه سلامت، باید متعهد بوده و از سیاست‌های تشویقی برای حضور فعال‌تر اعضای خود جهت تولیدات باکیفیت‌تر استفاده کنند.

وی اعلام موارد بیماری در سامانه‌های اطلاعاتی دامپزشکی و مجامع جهانی نظیر سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) را از جمله مصادیق صداقت سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها دانست.

مدیرکل دامپزشکی استان اظهار کرد: واحدهایی که هزینه بیشتری برای ارائه تولیدات با کیفیت می‌پردازند، باید سود بیشتری ببرند.

وی خطاب به انجمن صنفی کشتارگاه‌های طیور شرق کشور، گفت: تلاش کنید تا ارتباطی منطقی و علمی را با مجامع همطراز خود داشته باشید و از راهکارهای بازاریابی علمی برای فروش و صادرات محصولات خود بهره ببرید.

محمد رشتی‌باف، معاون سلامت دامپزشکی استان نیز در این جلسه بر ارتقای تولیدات کشتارگاه‌های طیور تاکید کرد و خواستار دریافت کد IR برای تسهیل در صادرات محصولات واحدهای زیرمجموعه آن‌ها شد.

وی گفت: مقررات GMP و HACCP باید در تمامی کشتارگاه‌های طیور استان پیاده‌سازی و محصولات سالم‌تر به مصرف‌کنندگان ارائه شود.

دراین جلسه، جعفر عطارباشی، رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان نیز همراهی و همکاری بیشتر مسئول بهداشتی دامپزشکی با مدیران کشتارگاه‌ها را خواستار شد و تولید و عرضه مرغ گوشتی بدون مصرف آنتی‌بیوتیک در طول دوره پرورش را از افتخارات استان در ارائه محصولات سالم‌تر و با کیفیت و به صورت مستمر و بدون وقفه برای مصرف‌کنندگان دانست.

وی بیان کرد: کشتارگاه‌هایی که برای دریافت کد صادراتی IR اقدام می‌کنند و خواهان پیاده‌سازی سامانه‌های بهداشتی نظیر HACCP هستند، باید مرغ را از واحدها و مرغداری‌های خاص خریداری کنند و در این رابطه حساسیت زیادی داشته باشند.

عطارباشی با بیان اینکه اعتقاد دامپزشکی سلامت غذا از مزرعه تا سفره است، اظهار کرد: برابر قانون و در جهت حفظ سلامت مردم، با کشتارگاه‌هایی که مرغ بدون مجوز دامپزشکی را کشتار کنند، مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی این اقدام آن‌ها تهدید علیه بهداشت عمومی و نیز تهید علیه صنعت طیور استان تلقی شده و ضمن توقیف محموله فاقد مجوز، موارد تشکیل پرونده شده و به دستگاه قضایی هدایت و به صورت جدی پیگیری می‌شود.

در این جلسه، مسئولین کشتارگاه‌های طیور استان ضمن بیان مطالبی خواستار تسهیل شرایط صادرات، تغییر ساعات کشتار طیور از شب به روز و ... شدند.